Alice Munro nie odbierze Nobla osobiście

21 października 2013

Munro nie odbierze Nobla
Sekretarz Akademii Szwedzkiej zdradził, że mistrzyni krótkiej formy nie weźmie udziału w uroczystym wręczeniu nagrody podczas gali w Sztokholmie zaplanowanej na 10 grudnia 2013 roku.

O tym, że Munro może nie być w stanie przyjechać na wręczenie Nobla, wspominał już kilka dni temu jej wieloletni przyjaciel, redaktor i wydawca, Douglas Gibbon. Teraz przypuszczenia te zostały oficjalnie potwierdzone. Peter Englund, sekretarz Akademii Szwedzkiej, napisał w piątek na swoim blogu, że Munro jest zbyt chora, aby przyjechać do Szwecji. „Jej stan zdrowia nie jest po prostu wystarczająco dobry” – wyjaśnił. „Wszystkie strony – w tym sama pani Munro – żałują tego, ale nie ma innej możliwości.”

82-letnia pisarka powiedziała Engulundowi: „Jestem starą kobietą i moje zdrowie jest zbyt kruche.”

Na chwilę obecną nie wiadomo, kto odbierze nagrodę w imieniu Munro, ani nawet, czy będzie ona w stanie wygłosić online wykład, jaki zwykle przy tej okazji przedstawiają laureaci.

Akademia Szwedzka nie ma szczęścia do noblistek. Poprzednie pisarki wyróżnione medalem, Doris Lessing i Elfriede Jelinek, również nie wzięły udziału w oficjalnych uroczystościach. Nagrodę odebrały w szwedzkich ambasadach swoich krajów.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy