banner ad

W Australii bezzałogowe drony będą dostarczać studentom książki?

21 października 2013

drony dostarczą książki
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od przyszłego roku w Australii ruszy usługa żywcem wyjęta z literatury science fiction. Znane z bombardowania terrorystów bezzałogowe drony będą dostarczać studentom książki!

To chyba pierwszy na świecie pomysł komercyjnego wykorzystania zdalnie sterowanych dronów, który już wkrótce ma szanse wejść w życie. Jeśli projekt otrzyma zgodę władz, australijscy studenci będą mogli wypożyczać podręczniki, które dotrą do nich dzięki bezzałogowym maszynom latającym.

Podręczniki będzie można zamówić przez specjalną aplikację na smartfony z systemem Android, a dron (mogący unieść paczki do 2kg) dostarczy je we wskazane miejsce. Usługa pozwoli przy okazji śledzić trasę lotu poprzez Google Maps. Ale to nie koniec rozwiązań technologicznych, od których nerdom powinny eksplodować głowy. Dron dostawczy nie zostanie wyposażony w kamery, ale za sprawą lasera i sonaru będzie skanował otaczającą go przestrzeń i łączył się z GPSem w telefonach osób zamawiających podręczniki. Nie należy się jednak spodziewać, że maszyna wyląduje na trawniku przed domem bądź na ulicy. Specjalne urządzenie będzie opuszczać paczkę z wiszącego nad głową drona. Użycie odrobiny mocy sprawi, że paczka zostanie zwolniona i maszyna bez lądowania powróci do bazy.

drony dostarczą książki - 2

Futurystyczną usługę zamierzają wprowadzić wspólnie wypożyczalnia podręczników Zookal i firma Flirtey. Szukając sposobu cięcia kosztów dostarczania zamówionych produktów, które są najwyższymi kosztami prowadzenia działalności, Zookal nawiązała partnerską współpracę ze startupem Flirtey, który z kolei chce stworzyć w Australii cały rynek przesyłek wykorzystujący drony.

Ahmed Haider, założyciel Zookal, nie ma wątpliwości, że australijski Urząd Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego (CASA) wyda odpowiednią zgodę, od której zależy, czy firmy wprowadzą usługę. Instytucja potwierdziła, że prowadzi rozmowy z Zookal, ale odpowiedniej zgody jeszcze nie wyraziła. Jeśli to zrobi, Zookal i Flirtey rusza z latającymi dostawcami książek w marcu 2014.

Poniżej możecie zobaczyć anglojęzyczny materiał wideo, na którym zademonstrowano drona dostarczającego książki w akcji:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy