banner ad

Dochodzenie II

Dochodzenie IIAutor: David Hewson
Tłumaczenie: Ewa Penksyk Kluczkowska
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: październik 2013
Tytuł oryginału: The Killing: Book Two
Rok wydania oryginału: 2013
Oprawa: miękka
Format: 210 x 135 mm
Liczba stron: 700
ISBN 978-83-63656-92-8

Opis:

W Mindelunden, kopenhaskim Parku Pamięci, który odwiedza każdy wychowywany w szacunku dla historii mały Duńczyk, znalezione zostaje ciało bestialsko zamordowanej Anne Dragsholm. Czy był to mord rytualny czy zbrodnia w afekcie? Dlaczego morderca wybrał właśnie Mindelunden? Co łączyło cenioną prawniczkę z ofiarami kolejnych zbrodni?

Jedyną osobą, która stawia niewygodne pytania i nie wierzy w na pozór oczywiste odpowiedzi, jest komisarz Sarah Lund ? mistrzyni wczuwania się w sytuację kata i ofiary. W chłodne listopadowe dni, szare i zamglone, Lund stara się za wszelką cenę dotrzeć do prawdy.

Tymczasem duński rząd pracuje nad ustawą antyterrorystyczną, a nowo powołany minister sprawiedliwości usiłuje zbudować szeroką koalicję. Sytuacja z każdą chwilą coraz bardziej przypomina widoczne z okien jego ministerialnego pokoju smoki na iglicy B?rsen ? splątane ogonami, nierozłączne, a jednak wciąż mocujące się ze sobą. Partia Ludowa walczy z Partią Postępu. Politig?rden z Agencją Wywiadowczą Narodowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego PET. A Sarah Lund ? ze wszystkimi. Podziwiana i znienawidzona ? nie lekceważy żadnego śladu, choćby prowadził do koszar, kościoła, szpitala psychiatrycznego, na ulicę Dilerów czy na wojnę w Afganistanie.

Sarah Lund uparta, bezkompromisowa, przenikliwa komisarz Wydziału Zabójstw zostaje usunięta z kopenhaskiej policji i wysłana na prowincję, gdzie pełni służbę w straży granicznej. Za wyjaśnienie zagadki morderstwa Nanny Birk Larsen płaci nie tylko stanowiskiem. Jej syn wyprowadza się do ojca, mężczyzna, z którym miała ułożyć sobie życie, odchodzi. Nawet ? wydawałoby się ? nieodłączne swetry z Wysp Owczych zostają w Kopenhadze. Sarah żyje z poczuciem winy. Z gorzką świadomością, że w sprawie Nanny wszyscy kłamali ? od znajomych, przyjaciół i rodziny po polityków z pierwszych stron gazet.

Kiedy więc dwa lata później na zapyziały posterunek w Gedser podjeżdża czarny ford kopenhaskiej Politig?rden i przystojny Ulrik Strange ? w imieniu byłego szefa Lund ? prosi, by wspomogła śledztwo w sprawie bestialskiego zabójstwa Anne Dragsholm, Sarah nie od razu się decyduje. Jednak instynkt łowcy zwycięża. Sarah wkłada swój stary wełniany sweter i ? po raz pierwszy ? kamizelkę kuloodporną, a nawet sięga po broń, której tak bardzo nie lubi. Sama przeciwko wszystkim.

Materiały o książce:

„Studium kryminologa” – recenzja książki
Fragment drugiego tomu „Dochodzenia” Davida Hewsona
Kontynuacja „Dochodzenia” pod patronatem Booklips.pl już od dzisiaj w księgarniach!