Brda nagrało płytę inspirowaną cyklem „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta

19 grudnia 2012


Bydgoski duet Brda nagrał płytę zainspirowaną siedmiotomowym, quasi-biograficznym cyklem powieściowym Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Wydawnictwo jest owocem kilkumiesięcznych zmagań muzycznych, literackich i graficznych dwójki muzyków: Marka Maciejewskiego (na co dzień gitarzysty Variété) oraz współpracującego z Booklipsem Marcina Karnowskiego (tu w roli perkusisty i tekściarza). Płyta nosi tytuł „^^^^” i inspirowana jest twórczością Marcela Prousta.

„?W poszukiwaniu straconego czasu? jest dla mnie książką niezwykle ważną, szczególną i bliską. Najlepszym sposobem, aby sobie z tą bliskością poradzić i w jakimś sensie uwolnić od Prousta, było nagarnie tej płyty” ? tłumaczy Karnowski. „Proust jest jednym z najważniejszych twórców w dziejach literatury i płyta składa po trosze hołd wielkiemu artyście.”

Krążek zawiera 7 piosenek odpowiadających 7 częściom „W poszukiwaniu straconego czasu”. Brda przerzuca pomost pomiędzy literaturą a muzyką, pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Poza kontekstem proustowskim natomiast są to utwory, które składają się na spójną historię pewnego czasu, którego metaforą może być przepływająca przez rodzinne miasto muzyków rzeka Brda.

Muzycznie Brda powinna spodobać się zarówno fanom nowofalowych brzmień spod znaku Variété, jak i miłośnikom alternatywnego rocka. Swoim głosem album wzbogaciła w jednym utworze Joanna Frejus, natomiast niecodziennie zaprojektowaną oprawę graficzną publikacji przygotował Radek Drwęcki.

Płytę będzie można niebawem nabyć w sklepie kwartalnika literackiego „FA-art”.
Całości materiału można posłuchać na: http://brda.bandcamp.com/.

Warto zauważyć, że Brda to nie jedyny muzyczny projekt Marcina Karnowskiego, który odwołuje się do literatury. 12 grudnia na rynku ukazał się czwarty album jego macierzystej formacji, 3moonboys, zatytułowany „Skakankan”. Płyta ta zarówno poprzez sam tytuł, jak i koncepcję artystyczną odnosi się do „Gry w klasy” Julio Cortázara.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka