„Ze mną nie zginiesz” – premiera ekranizacji opowiadania Alberta Camusa

25 sierpnia 2015

ze-mna-nie-zginiesz-premier
Od 14 sierpnia na ekranach polskich kin studyjnych możemy oglądać film „Ze mną nie zginiesz” zrealizowany na podstawie opowiadania Alberta Camusa pt. „Gość”. W głównej roli w obrazie występuje Viggo Mortensen.

Bohaterem historii jest Daru, nauczyciel ze szkoły podstawowej gdzieś w Górach Atlasu. Żyje samotnie, bez wygód, choć nie narzeka na swój los. Okolica nie jest spokojna – toczą się zaciekłe walki między wojskami francuskimi a rebeliantami. Daru trafia na jednego z nich – zostaje mu powierzona misja odprowadzenia go pod sąd w Tinguit, gdzie odpowie na zarzut morderstwa. Spotkanie dwóch różnych światów: potomka europejskich osadników i autochtona, który na ziemi przodków nie może już czuć się jak u siebie, zrodzi nietypowe pokrewieństwo przekonań i swego rodzaju przyjaźń.

Film w reżyserii Davida Oelhoffena zdobył nagrody na sześciu festiwalach filmowych, w tym na Festiwalu
w Wenecji, Rzymie, Monachium i Sarlat. Muzykę do „Ze mną nie zginiesz” skomponował Nicka Cave i Warren Ellis. W rolę Daru wcielił się Viggo Mortensen.

„Oboje z Davidem chcieliśmy jak najczęściej odwoływać się do oryginału. Zawsze podziwiałem Camusa. Myślę, że lewicowa Francja nie potraktowała go sprawiedliwie. Na szczęście historia zweryfikowała fakty i przyznała mu rację. Myślał, że ludzie powinni odnaleźć sposób, aby żyć w zgodzie, bez względu na kolor skóry czy brzmienie języka. Uważam, że grana przeze mnie w filmie postać pod wieloma względami bardzo przypomina samego Camusa” – powiedział aktor. „Film nie opowiada się za żadną ze stron algierskiej wojny. Nie oszczędza on w prezentowaniu tragedii i błędów żadnej ze stron. Koncentruje się na prezentacji problemów ludzi, którzy zostali na siebie poniekąd skazani” – dodaje.

Poniżej możecie zobaczyć polski zwiastun filmu „Ze mną nie zginiesz”:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film