Filia przypomina twórczość najsłynniejszego brazylijskiego pisarza. „Gabriela, goździki i cynamon” w księgarniach od 26 sierpnia

25 sierpnia 2015

gabriela-gozdziki-i-cynamon-premiera1
Wydawnictwo Filia przypomina polskim czytelnikom twórczość Jorge Amado, najsłynniejszego brazylijskiego pisarza, wielokrotnie wymienianego wśród kandydatów do literackiego Nobla. „Gabriela, goździki i cynamon” ukaże się w księgarniach 26 sierpnia.

Wydana pierwotnie w 1958 roku „Gabriela, goździki i cynamon” to jedna z najpopularniejszych i najlepszych powieści Amado. Książka cieszyła się tak dużym powodzeniem, że jeszcze w tym samym roku doczekała się w kraju pisarza pięciu wznowień. Co ważne, docenili ją także krytycy, przyznając Amado pięć nagród literackich, a Jean-Paul Sartre określił ją jako „najlepszy przykład powieści ludowej”. Do dnia dzisiejszego zrealizowano na jej podstawie trzy seriale telewizyjne i jeden film kinowy w reżyserii Bruna Barreto z Sônią Bragą i Marcello Mastroiannim w rolach głównych.

„Gabriela, goździki i cynamon” to przepiękna historia brazylijskiego, portowego miasta Ilheus stojącego u progu postępu. Plantacje kakaowca, restauracje i domy uciechy, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wszystkich mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji. Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna. Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Pisarz staje na straży wolności, sprzeciwia się zamykaniu kobiet w domach. Swoje przesłanie zawiera w postaci Gabrieli, kobiety, która wolność ceni ponad wszystko.

Jorge Amado w towarzystwie Gabriela Garcíi Márqueza i dziennikarza Adoniasa Filho.

Jorge Amado w towarzystwie Gabriela Garcíi Márqueza i dziennikarza Adoniasa Filho.

Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów ? oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej historii zawiera ważne przesłanie. Jak wyjaśnia profesor Marcel Vejmelka z Uniwersytetu w Moguncji, w książce znajdziemy wszystko, czego oczekuje się od klasyki. A o tym, że odniosła tak oszałamiający sukces decyduje m.in. jej główna bohaterka, Gabriela, która uosabia pasję i erotyzm, ale pokazuje czytelnikom także społeczny i psychologiczny punkt widzenia.

Jorge Amado to pisarz modernistyczny nazywany ojcem stereotypu. Uznawany jest za najsłynniejszego dwudziestowiecznego brazylijskiego twórcę literatury. Książki Amado zostały przetłumaczone na siedemdziesiąt języków. Jak wielu jego południowoamerykańskich kolegów po piórze angażował się w politykę. Na początku swojej twórczości był zagorzałym komunistą, potem – przeciwnikiem systemu. W swoich dojrzałych powieściach, do których zalicza się również „Gabriela, goździki i cynamon”, ideologiczną walkę klas zastąpił czarującym humorem i nieposkromioną radością życia, przesyconą erotyką i magią rodzinnej Bahii. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów, ta powieść „została napisania na końcu owego procesu, kiedy uwolniłem się od wszelkiego dogmatyzmu, tych wąskich i sekciarskich ideologii”.

Powieść „Gabriela, goździki i cynamon” trafi do polskich księgarń 26 sierpnia. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

Marcello Mastroianni i Sônia Braga w kinowej ekranizacji powieści "Gabriela, cynamon i goździki".

Marcello Mastroianni i Sônia Braga w kinowej ekranizacji powieści „Gabriela, goździki i cynamon”.

fot. Arquivo Fundaç?o Jorge Amado, Rosita Filho/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi