„Wilq Superbohater” ? premiera animowanej adaptacji kultowej serii komiksowej

26 listopada 2019


W serwisie IPLA udostępniono animowany serial komediowy dla dorosłych pt. „Wilq Superbohater” oparty na kultowej serii komiksowej pod tym samym tytułem. W koprodukcji Grupy Polsat głosów postaciom użyczyli m.in.: Eryk Lubos, Marian Dziędziel, Mirosław Zbrojewicz, Roma Gąsiorowska i legendarny lektor Tomasz Knapik.

„Wilq Superbohater” to wydawana od 2002 roku popularna i ciesząca się uznaniem fanów i krytyków seria komiksowa, której autorami są Bartosz i Tomasz Minkiewicz. Na polskim rynku wydawniczym „Wilq” jest prawdziwym fenomenem ? zaskarbił sobie sympatię zarówno licealistów, jak i profesorów uczelni, dziennikarzy czy prezesów firm.

Tytułowy Wilq jest superbohaterem, który leczy z infantylnych fantazji istnienia sprawiedliwości i równowagi, czy herosów obdarzonych nadludzką mocą, zdolnych pokonać największe zagrożenia. Wiecznie obrażony i zniechęcony gbur, choleryk, który nienawidzi przyrody, studentów, obcokrajowców, rowerzystów, kosmitów, górali, hobbitów itp., a mimo to jest lubiany przez całkiem normalnych ludzi.

„Ironia, anarchia, nieprzyzwoitość, niepoprawność nie są dla mnie wartością same w sobie, ale stanowią świetną odtrutkę na plastikowy patos, fałszywą szlachetność. Dopełniają ogólnego obrazu antybohaterskości. I ta antybohaterskość staje się czymś pozytywnym, co w efekcie czyni skwaszonego Wilq?a kimś bliskim i budzącym naszą sympatie. Kimś dającym możliwość odreagowania bolesnego życiowego paradoksu” ? mówi Bartosz Minkiewicz, współtwórca postaci Wilq?a oraz współscenarzysta i współreżyser serialu.

Każdy z motywów superbohaterskich wzbogacony jest o polski, lokalny pierwiastek. Pierwiastek, który nagle zmienia odbiór danej kliszy ? kompromituje jej patos, naiwność i absurdalność. Wszystko jest tu postawione na głowie ? wrogowie nie są groźni, przyjaciele przeszkadzają, a sam superbohater niezbyt skory jest do czynienia dobra. Scenariusz podkreśla wszystkie „kontry”, jakie można znaleźć dla klasycznej narracji superbohaterskiej. Każda z postaci jest przerysowana i bardzo różni się od pozostałych.

Ważnym dopełnieniem bohaterów są ich głosy i interpretacja aktorska. W nagranie kwestii dialogowych zaangażowali się tacy aktorzy jak Eryk Lubos (Wilq) i Marian Dziędziel (komisarz Gondor), którzy swoim charakterystycznymi głosami uwiarygodnili rysunkowe postacie. Obok nich w serialu usłyszymy między innymi Waldemara Barwińskiego (Alcman), Mirosława Zbrojewicza (Entombet), Romę Gąsiorowską (Słaby Wielbłąd), Rafała Maćkowiaka (Mikołaj), stand-uperów Jaśka Borkowskiego i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego oraz legendarnego lektora Tomasza Knapika.

Serial „Wilq Superbohater” liczy 13 odcinków. Wszystkie udostępnione zostały w serwisie IPLA w specjalnie przygotowanym pakiecie WILQ w cenie 20 złotych. Również pakiet IPLA Premium będzie sukcesywnie wzbogacany o kolejne odcinki serialu. Epizod „zerowy”, będący wprowadzeniem do serii, można obejrzeć za darmo, klikając tutaj.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film