Pierwszy numer „Marvel Comics” sprzedany na aukcji za rekordową kwotę 1,26 miliona dolarów

26 listopada 2019


Rzadki egzemplarz pierwszego numeru magazynu komiksowego „Marvel Comics” został sprzedany na aukcji w Dallas za rekordową kwotę 1,26 miliona dolarów.

Jak powiedział Ed Jaster, starszy wiceprezes domu aukcyjnego Heritage Auctions, jest to „historyczny egzemplarz historycznego komiksu”. Zeszyt ukazał się z datą okładką „październik 1939” pod szyldem Timely Publications ? firma dopiero w latach 60. miała przyjąć nazwę Marvel Comics, wtedy był to jedynie tytuł magazynu komiksowego. W pierwszym numerze „Marvel Comics” pojawiły się takie postacie, jak: Human Torch (w pierwotnej wersji był androidem), Ka-Zar, Angel i The Sub-Mariner. Zeszyt w nakładzie 80 tysięcy egzemplarzy rozszedł się na pniu, co skłoniło wydawcę to przygotowania dodruku, na którym widniała data zmieniona na „październik-listopad”. Według szacunków drugie wydanie komiksu nabyło jakieś 800 tysięcy osób.

Dla kolekcjonerów najwartościowszy jest oczywiście pierwszy nakład. Do dzisiejszych czasów przetrwało z niego niewiele egzemplarzy, a szczególnie trudno o takie, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Zeszyt sprzedawany w Dallas był prawie nieskazitelny ? jego stan zgodnie z klasyfikacją CGC oceniono na 9.4 (w 10-punktowej skali).

Egzemplarz został po raz pierwszy zakupiony w 1939 roku w kiosku w mieście Uniontown w stanie Pensylwania. Cena okładkowa wynosiła 10 centów. Nabywcą był listonosz, który miał zwyczaj kupowania pierwszych numerów komiksów i czasopism. Od tego czasu zeszyt ten tylko kilkukrotnie zmieniał właściciela. Teraz trafił do kolekcjonera, który pragnie pozostać anonimowy. Za unikatowy nabytek musiał zapłacić podczas aukcji w miniony czwartek kwotę 1,26 miliona dolarów.

„Marvel Comics #1” to obecnie najdroższy komiks ze stajni Marvela. Do tej pory pierwsze miejsce zajmował „Amazing Fantasy #15”, w którym zadebiutował Spider-Man. W 2011 roku za jego egzemplarz zapłacono 1,1 miliona dolarów. To oczywiście imponujące wyniki, ale wciąż daleko im do ceny, jaką uzyskał najsłynniejszy zeszyt DC Comics. Chodzi o „Action Comics #1”, w którym po raz pierwszy pojawił się Superman. W 2014 roku jeden z zachowanych zeszytów został sprzedany za 3,2 miliona dolarów.

[am]
fot. Heritage Auctions
źródło: AFP

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy