banner ad

Wystawa poświęcona życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

25 listopada 2019


Od 22 listopada w ramach III edycji Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu można oglądać wystawę #ZAPOLSKA. Prezentuje ona fenomen życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej ? pisarki, aktorki, kolekcjonerki, artystki niepokornej i odważnej kobiety.

Artystka multimedialna, mistrzyni autopromocji, skandalistka. Nawet jej imię i nazwisko ? Gabriela Zapolska ? to pseudonim artystyczny, część dobrze przemyślanej kreacji, którą wyprzedzała swoje czasy. Nie do wiary, że urodziła się w połowie XIX wieku, bo przyświecające jej idee do dziś można podsumować wyraźnie współczesnymi hashtagami, takimi jak #metoo, #girlpower, #equality czy #WomenReality. W jaki sposób prezentowałaby się dziś za pomocą mediów społecznościowych?

Gabriela Zapolska jako Colette de Rouvray w sztuce „Colinette” (w stroju huzara), 1900 rok, fotokopia z fotografii oryginalnej, 1958 rok, Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Kuratorka wystawy, Anita Soroko, pisze, że wystawa #ZAPOLSKA, towarzysząca Festiwalowi Tradycji Literackich, przybliża fenomen autorki „Moralności pani Dulskiej” i pokazuje jej wizerunek w mniej znanych odsłonach. Widzimy odważną kobietę, uznaną aktorkę, kolekcjonerkę awangardowej sztuki (posiadała obraz Van Gogha, nim ten stał się sławny), publicystkę wypowiadającą na prasowych łamach niewygodne poglądy, pisarkę, która w swej obfitej twórczości dotyka tematów tabu, pochyla się nad losem wykluczonych i pokrzywdzonych, obnaża wstydliwe aspekty życia społecznego. A także autorkę aspirującą do tworzenia dramatu narodowego.

Zapolska jako artystka multimedialna charakteryzowała się wyjątkowym talentem autopromocyjnym. Aktywnie kreowała i kontrolowała swój wizerunek w prasie ? najważniejszym ówcześnie medium. Dzisiaj przestrzeń do autokreacji i demonstrowania opinii zagarnęły media społecznościowe. Wystawa #ZAPOLSKA, to próba prezentacji artystki wedle współcześnie obowiązujących reguł, wskazująca widzowi skalę niezwykłego zjawiska, jakim było życie i dzieło zmarłej blisko sto lat temu pisarki, jej imponującą determinację w dążeniu do samorealizacji oraz aktualność podejmowanej w twórczości problematyki.

Gabriela Zapolska, Lwów ok. 1906, fotokopia z fotografii oryginalnej, 1958, Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Na ekspozycji pokazywane są zmultiplikowane podobizny pisarki ? oryginalne fotografie i malowane portrety; zapisane ręką Zapolskiej teksty utworów literackich i listy do bliskich osób, a także pierwsze wydania jej książek. Można także zobaczyć obrazy znakomitego nabisty, Paula Sérusiera (prywatnie związanego z pisarką, w trakcie jej pobytu we Francji), oraz katalog z wystawy kolekcji obrazów Gabrieli Zapolskiej we Lwowie w 1906 roku. Szczególną pamiątką prezentowaną na wystawie jest sekretarzyk Gabrieli Zapolskiej, przy którym pracowała we lwowskiej willi „Skiz”. Sekretarzyk zakupił we Lwowie, podczas wyprzedaży majątku po śmierci pisarki w 1921, dziadek znakomitego wrocławskiego profesora historii sztuki (został udostępniony na wystawę dzięki życzliwej uprzejmości jego rodziny).

Wystawę można oglądać bezpłatnie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu do 16 lutego 2020. Poniżej możecie zapoznać się z programem wydarzeń towarzyszących:

28 listopada 2019 (czwartek), godz. 14:00?18:00
Krasiński/Zapolska/Gombrowicz w szkole, w muzeum i w teatrze ? konferencja
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

8 grudnia 2019 (niedziela), godz. 12:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #Zapolska, prowadzenie: Anita Soroko
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

8 grudnia 2019 (niedziela), godz. 13:00
Pokaz poezji w Polskim Języku Migowym w wykonaniu uczestników warsztatów Menażeria ludzka

14 stycznia 2020 (wtorek), godz. 16:00
Czytanie Zapolskiej w wykonaniu studentów aktorstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem Beaty Rakowskiej
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

16 stycznia 2020 (czwartek), godz. 17:00
Wykład kuratorski, prowadzenie: Anita Soroko
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

6 lutego 2020 (czwartek), godz. 17:00
Haft zaangażowany. Wykład i warsztat, prowadzenie: Regina Kulig-Posłuszny
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona

14 lutego 2020, godz. 17:00
Walentynkowe oprowadzanie na zakończenie wystawy #Zapolska
Prowadzenie: Anita Soroko

Na zdjęciu poniżej Gabriela Zapolska przy swoim sekretarzyku w „Skizie” (fot. Muzeum Literatury w Warszawie):

fot. wystawy: Adriana Myśliwiec, fot. Zapolskiej: archiwum Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia