Rowan Atkinson zagra komisarza Maigreta w dwóch nowych ekranizacjach kryminałów Georgesa Simenona

24 lutego 2015

atkinson-komisarz-maigret
Sieć telewizyjna ITV potwierdziła realizację dwóch nowych filmów telewizyjnych na podstawie powieści Georgesa Simenona. W rolę komisarza Maigreta wcieli się tym razem Rowan Atkinson.

„Od wielu lat jestem pochłaniaczem powieści o Maigrecie i nie mogę się doczekać, aby zagrać tak intrygującą postać, działającą w Paryżu w czasie tak fascynującego okresu w jego historii” ? powiedział Atkinson.

Brytyjczyk znany z „Jasia Fasoli” i „Czarnej Żmiji” będzie kolejnym aktorem obok m.in. Jeana Gabina i Michaela Ambona, który wcieli się w postać lakonicznego komisarza z nieodłączną fajką.

Jules Maigret po raz pierwszy pojawił się na kartach powieści w 1931 roku, stając się sztandarowym bohaterem Georgesa Simenona. Ten niezwykle płodny pisarz stworzył blisko 400 powieści i 160 opowiadań, z czego bohaterem 75 książek i 28 opowiadań jest wspomniany komisarz Maigret. Do dzisiaj książki Simenona rozeszły się w nakładzie przekraczającym 600 milionów egzemplarzy. Wśród autorów kryminałów więcej książek sprzedała jedynie Agatha Christie.

Akcja obu planowanych filmów rozgrywać się będzie w latach 50. w Paryżu. Pierwszy, który trafi do produkcji we wrześniu 2015, powstanie w oparciu o kryminał „Maigret zastawia sidła”. Na Montmartre grasuje seryjny zabójca kobiet. Komisarz ma twardy orzech do zgryzienia, ponieważ działania policji nie przynoszą żadnych rezultatów. Morderca wciąż się wymyka. Aby zwabić go w pułapkę, Maigret postanawia wysłać na ulice policjantki ubrane po cywilnemu w roli potencjalnych ofiar napaści. Drugi film, którego termin realizacji nie został jeszcze ustalony, będzie adaptacją nieprzetłumaczonej dotąd w Polsce powieści „Maigret et son mort”. Komisarz otrzymuje wciąż telefony od nieznajomego, który jest przekonany, że ktoś ściga go po ulicach Paryża, czyhając na jego życie. Kiedy mężczyzna ginie zadźgany nożem, Maigret rusza śladem oprawcy.

Filmy na podstawie kryminałów Georgesa Simenona to nie jedyne adaptacje literackie, w jakich zagra w najbliższym czasie Rowan Atkinson. Aktor wcieli się również w postać Wilkinsa Micawbera w powstającej ekranizacji powieści Charlesa Dickensa „David Copperfield”.

[am]
fot. Toby Hancock/Rex

Tematy: , , ,

Kategoria: film