Rodzina Dylana Thomasa wygrała batalię o zatrzymanie budowy turbiny wiatrowej naprzeciwko domu poety

24 lutego 2015

widok-dylana-thomasa
Piękny widok, jaki można podziwiać z domu, w którym przez lata mieszkał Dylan Thomas, pozostanie w nienaruszonym stanie. Rodzina poety wygrała batalię sądową o wstrzymania budowy dużej turbiny wiatrowej, która miała stanąć naprzeciwko słynnego Boathouse na wybrzeżu Walii.

Turbina miała mieć około 45 metrów wysokości. Jej budowa od początku spotkała się z protestami wielbicieli twórczości Dylana Thomasa. Prawnuczka poety, 36-letnia Hannah Ellis, uznała pomysł budowy za „kompletny absurd”. Protestujący wnieśli sprawę do Sądu Najwyższego.

Plan budowy turbiny został zatwierdzony przez rade miasta, której przedstawiciele nawet nie odwiedzili Boathouse przed podjęciem decyzji. Turbina miała stanąć jakieś 2 kilometry od domu i zostać pomalowana w kolorze złamanej bieli, by komponować się z niebem. Jednak sędzia Andrew Gilbart orzekł, że urządzenie wpłynie znacząco na krajobraz. Budowa została wstrzymana, a rada ma zapłacić obrońcom Boathouse 21 275 funtów.

Jeff Towns, jeden z największych ekspertów zajmujących się twórczością Dylana Thomasa powiedział: „To świetna wiadomość. Zawsze sądziłem, że to był absurdalny pomysł i nie mogłem uwierzyć, kiedy rada go przedstawiła. Kampania przeciw niemu była dobrze zorganizowana i zasłużyła na sukces. Nie jesteśmy przeciwnikami energii odnawialnej, ale ten widok jest jednym z najbardziej wyjątkowych w Wielkiej Brytanii i jest wielką atrakcją turystyczną. Zainspirował on jednego z największych poetów naszych czasów i przez to ma wpływ na kulturę na całym świecie”.

Boathouse Dylana Thomasa mieści się w nadmorskiej miejscowości Laugharne w południowej Walii, na skarpie oferującej wspaniały widok na ujście rzeki Taf. To tu poeta napisał swe najsłynniejsze utwory. Obecnie w budynku znajduje się herbaciarnia i galeria sztuki, a miejsce odwiedza tysiące turystów rocznie.

Wyrok sądu nie jest prawomocny. Rada nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie się od niego odwoływać.

[aw]
źródło: South Wales Evening Post
fot. Heather Cowper/Heatheronhertravels.com

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy