banner ad

Polski zwiastun filmu „Paryż, 13. dzielnica” inspirowanego komiksami Adriana Tomine’a

10 grudnia 2021

Gutek Film zaprezentował polski zwiastun filmu „Paryż, 13. dzielnica” w reżyserii Jacquesa Audiarda, który powstał na podstawie trzech historii komiksowych stworzonych przez Adriana Tomine’a. Z uwagi na niejasną sytuację pandemiczną data premiery kinowej nie jest jeszcze znana.

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (w tej roli Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce.

Jacques Audiard plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem. Opowiadając o miłości i seksie w wielkim mieście, film tworzy też portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją.

Film reklamowany jest jako ekranizacja komiksowego hitu „Śmiech i śmierć” Adriana Tomine’a. Ci, którzy czytali to dzieło wydane w Polsce nakładem Kultury Gniewu, mogą jednak mieć problem z odnalezieniem wielu punktów wspólnych w fabule. W rzeczywistości bowiem można stwierdzić, że scenariusz napisany przez Céline Sciammę i Léę Mysius wspólnie z Jacquesem Audiardem jest jedynie inspirowany trzema historiami komiksowymi. Na dodatek jedynie dwie z nich pochodzą ze wspomnianego tomu: „Amber Sweet” oraz tytułowa „Śmiech i śmierć”. Ostatnią zaś, którą wykorzystano w scenariuszu, „Hawaiian Getaway”, znajdziemy w nieopublikowanym po polsku albumie „Summer Blonde”. Twórcy filmu podkreślają jednak, że dostosowali postaci z komiksów Tomine’a do opowieści, którą reżyser chciał przedstawić na ekranie. Fabuły skrzyżowano ze sobą i uwspółcześniono, a łącznikiem między bohaterami stał się całkowicie wymyślony od nowa Camille.

„Tomine tworzy zwięzłe, pełne realizmu historie z zagubionymi postaciami, które poszukują czegoś, czego nie potrafią w pełni zdefiniować. To wszystko mi się podobało. W dodatku jego bardzo proste i efektowne rysunki nie odwracają uwagi od akcji i wydają się już wyznaczać kino, prawie jak storyboardy. A poza tym Tomine, trochę jak Eric Rohmer, jest moralistą: pod koniec jego opowieści bohaterowie wydają się uczyć czegoś o życiu i sobie” – mówi Jacques Audiard.

Poniżej prezentujemy zwiastun filmu „Paryż, 13. dzielnica”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film