banner ad

Ponad 75 tysięcy książek przeczytano w ramach siódmej edycji akcji Czytaj PL

9 grudnia 2021

Dobiegła końca siódma edycja Czytaj PL. W tym roku w akcji wzięło udział ok. 40 tysięcy użytkowników, którzy zrealizowali przeszło 75 tysięcy wypożyczeń bestsellerowych tytułów. W Warszawie i Krakowie wypito dwa tysiące kubków kawy w owijkach z kodem QR, który umożliwiał bezpłatne czytanie książek.

Rok Lema obfitował w wydarzenia promujące twórczość polskiego mistrza science fiction. Organizatorzy Czytaj PL postanowili włączyć się w obchody 100. urodzin pisarza, oferując czytelnikom dwa lemowskie tytuły. I to właśnie jeden z nich cieszył się największym zainteresowaniem wśród uczestników Czytaj PL, którzy spośród 12 bestsellerów dostępnych w akcji najczęściej sięgali po książkę „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”. Na podium najchętniej czytanych tytułów znalazły się też „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch oraz „Żałobnica” Roberta Małeckiego.

„O tym, że prozę Lema warto czytać, przekonujemy niemal cały rok” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, współgospodarza obchodów Roku Lema. „Jego prekursorskie pisarstwo pozostaje aktualne, co doskonale oddają wyniki popularności tytułów, które tworzyły tegoroczną, kosmiczną 'dwunastkę’ akcji Czytaj PL” – dodaje.

Z powodu pandemii tegoroczna edycja akcji obecna była przede wszystkim w Internecie. Miłośnicy literatury skanowali kod QR i dzielili się nim w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Akcja dotarła ponownie na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego (na zdj. powyżej). W promowanie proczytelnicznej inicjatywy zaangażowali się też – jak w poprzednich edycjach – uczniowie szkół średnich.

Tegoroczna akcja była pierwszą w historii, w której użytkownicy mogli korzystać nie tylko ze smartfonów i tabletów, ale również z czytników. „Co roku staramy się być w stałym kontakcie z naszymi użytkownikami. Zarówno przed, w trakcie, jak i po akcji czytamy komentarze, maile, prośby i wiadomości, jakie dostajemy w mediach społecznościowych i na nasze skrzynki. Wielokrotnie otrzymywaliśmy prośbę o rozszerzenie możliwości korzystania z akcji Czytaj PL na czytniki książek elektronicznych. Tym razem wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników i umożliwiliśmy czytanie dwunastu bestsellerów na urządzeniach inkBOOK i Kindle. Ponadto wprowadziliśmy wiele nowych funkcjonalności, w tym odświeżony i ulepszony odtwarzacz audiobooków, dzięki któremu słuchanie stało się dużo prostsze i wygodniejsze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów uda nam się czymś zaskoczyć!” – powiedział Paweł Polański, prezes platformy Woblink.

[am]
fot. Michał Raczyński/Czytaj PL

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy