banner ad

Zbliża się 9. edycja festiwalu Poznań Poetów

7 maja 2019


W dniach od 14 do 18 maja w poznańskim Centrum Kultury „Zamek” po raz 9. odbędzie się festiwal Poznań Poetów, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM). To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce.

Jak przekonują organizatorzy, „Poznań Poetów” charakteryzuje się dużym rozmachem; jest gościnny (wobec różnych poetyk, światopoglądów, środowisk) i wielojęzyczny, prowadzi systematyczną akcję edukacyjną wśród młodzieży, zaprasza miasto, wciąga media, wszelkimi sposobami dążąc do poszerzenia kręgu czytelników. „Festiwal jest odbiciem (od) języka. Odbicie języka oznacza, po pierwsze, że językowi odbiło, po drugie, że próbujemy znaleźć styl własny, odmienny, prawdziwiej nas wyrażający, po trzecie, że chcemy język odebrać jego cynicznym okupantom” ? pisze prof. Piotr Śliwiński.

W trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 „Poznań Poetów” poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia „brulionu” oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem 9. edycji „Poznania Poetów” będzie więc pytanie o młodość: Młodość ocalona? Młodość ocalająca?

Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Ven hee z Belgii, Ariko Kato z Japonii oraz Barbara Klicka, Klara Nowakowska, Marta Eloy-Cichocka, Joanna Roszak, Marcin Baran, Marcin Sendecki i Krzysztof Siwczyk, a także Marek Bieńczyk, Dorota Masłowska i Andrzej Stasiuk. W programie również dwudniowe seminarium krytycznoliterackie oraz panele dyskusyjne. Rozstrzygnięte zostaną dwa konkursy poetyckie: im. Klemensa Janickiego oraz „Sztuka kochania wiersza”. Na zakończenie festiwalu odbędą się trzecie Mistrzostwa Polski Slamerów.

W tym roku, z powodu braku dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, impreza będzie biletowana. Wprowadzony zostanie karnet (10 złotych) na wszystkie wydarzenia festiwalu Poznań Poetów. „Pozwoli nam to odzyskać podatek VAT w kwocie wielokrotnie przekraczającej wpływy z biletów oraz będzie dla nas nieocenionym wyrazem wsparcia i wiary w to, że życie z poezją jest mniej niepokojące” ? piszą organizatorzy. Z zakupu karnetu zwolnieni będą uczniowie i studenci. Wstęp na koncert Andruchowych & Karbido „Litografie” dla osób bez karnetu ? 5 zł.

Pełny program festiwalu Poznań Poetów znajdziecie na stronie Centrum Kultury „Zamek”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia