Wystawa „66 szaleństw Potockiego” w Krakowie

22 czerwca 2015

66-szalenstw-potockiego
24 czerwca w Pałacu pod Baranami w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy „66 szaleństw Potockiego”, która w atrakcyjny sposób przybliży życie i twórczość autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Wystawa potrwa do 26 lipca.

Jeśli można coś bez wahania powiedzieć o znanym XVIII-wiecznym polskim pisarzu Janie Potockim to to, że na pewno nie był przeciętniakiem. Lot z pudlem w balonie? Ciekawskie zaglądanie do serajów? Wojna kartoflana? Spanie pod namiotem w trzydziestostopniowym mrozie? Wstąpienie w szeregi elitarnego zakonu? Podejrzane misje zagraniczne? Starcia z piratami? Wandalizm na piramidzie Cheopsa? Zrobienie naboju z gałki od cukiernicy? W jakim umyśle mogły się zrodzić takie rzeczy? Tylko w pozytywnie zakręconym!

Śmieszno-tragiczne życie hrabiego Jana Potockiego to jedno potężne pasmo przygód i niestworzonych pomysłów. Organizatorzy wystawy wybrali raptem 66 szaleństw, o których wspomną w Galerii pod Baranami. Wydarzenie będzie mieć na celu ukazanie mało znanego, a jednocześnie najbardziej ludzkiego, sympatycznego i niezwykłego oblicza Potockiego, który bynajmniej nie jest tylko kolejnym z szeregu Wielkich Polaków.

Wyjątkowe miejsce na wystawie zajmą materiały z teatralnych adaptacji dzieł literackich Potockiego, tj. „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Parady”. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Roku Jana Potockiego zaplanowanego na ten rok z okazji dwusetnej rocznicy śmierci pisarza.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 czerwca w Pałacu pod Baranami w Krakowie (Rynek Główny 27) o godzinie 19:00. Wstęp na wystawę jest darmowy.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia