Jutro obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22 kwietnia 2013

Światowy Dzień Książki 2013
Jutro tj. we wtorek 23 kwietnia obchodzony będzie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji wydawnictwa, księgarnie, biblioteki, klubokawiarnie oraz aktywiści kulturalni w całym kraju zorganizowały dla miłośników literatury niezliczoną ilość atrakcji.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Z pomysłem organizowania święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia w 1616 roku umarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzenia innych wybitnych pisarzy, m.in. Vladimira Nabokova, Halldóra Kiljana Laxnessa czy Maurice?a Druona.

Dla UNESCO był to więc naturalny wybór, aby właśnie tą datą oddać na całym świecie hołd książkom oraz ich autorom. W Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Od 1995 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

W 2013 roku Polacy będą obchodzić święto po raz siódmy. Do akcji włączyło prawie 30 miast. „Warszawa i Łódź, Poznań, Kielce i Bydgoszcz, Olkusz i Olsztyn” – wylicza Sławomir Krempa, redaktor serwisu Granice.pl, jeden z koordynatorów akcji. „A ponadto Bytom i Kolbuszowa, Nieborów i Nowe, Nowy Dwór Gdański i Sędziejowice, Wągrowiec i Wieluń, Czarny Bór i Gryfice, Kraśnik i Poświętne, Uhowo i Dmosin, Kamienna Góra i Nowy Staw, Pawonków i Trzcianka.”

W centralnych punktach miast i miejscowości o godz. 18:00 odbędzie się kolejna edycja akcji ?5 minut dla książki?. W tym roku miłośnicy literatury odczytają wspólnie następujący fragment z powieści Arturo Pérez-Reverte?a pt. „Królowa Południa”: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…). Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy ? samotność, upiory i tym podobne. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie”. Później uczestnicy spotkania kolejno odczytają przyniesione przez siebie krótkie cytaty dotyczące książek i czytania. Pełny wykaz miast, które biorą udział w akcji znajdziecie na stronie organizatorów.

Akcję ?5 minut dla książki? wsparli także pisarze, którzy pojawia się w Księgarni Atena w Kamiennej Górze, gdzie obchody Światowego Dnia Książki trwać będą cały dzień. Kamienną Górę odwiedzą m.in. Marek Krajewski, Manula Kalicka i Dariusz Rekosz. Z kolei w Warszawie entuzjaści literatury spotkają się pod tablicą Kubusia Puchatka (od strony ulicy Wareckiej), po czym wraz z pisarzami Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Marią Ulatowską i Jolantą Kwiatkowską przeniosą się do Głównej Księgarni Technicznej, gdzie odbędzie się dyskusja o literaturze.

O czytelnikach nie zapomnieli również wydawcy i księgarze. Większość z nich przygotowała na ten dzień specjalne promocje. Klienci Merlina, którzy użyją kodu „DZIENKSI2013” otrzymają 30% rabatu na całą ofertę z Działu Książki. Taka samą wielkość rabatu oferuje również Empik, jednak próg minimalnego zamówienia określono na 100 zł. Polecamy zaglądać na strony ulubionych księgarni i wydawnictw!

fot. Thomas Hawk

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia