Festiwal Galaktyka Calvino. PIW zaprasza do wspólnego świętowania 100. rocznicy urodzin Itala Calvina

9 sierpnia 2023

15 października 2023 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Itala Calvina, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Twórczość Calvina jest w Polsce znana i lubiana, a jego książki ukazują się i są wznawiane nieustająco od lat 70., nadal jednak nie wszystkie jego dzieła mieliśmy okazję czytać po polsku. Państwowy Instytut Wydawniczy – pierwszy wydawca Calvina w kraju – planuje organizację cyklu spotkań, rozmów, warsztatów i innych aktywności, do których zaprosi czytelników z całej Polski, aby na nowo rozbudzić rozmowę o niezwykłej twórczości Włocha.

„Nazwaliśmy nasz festiwal 'Galaktyką’, bo twórczość Calvina jest różnorodna, podążająca w wielu – czasem sprzecznych – kierunkach, niemal niemożliwa do przypisania jednemu twórcy” – mówi Anna Karczewska z Państwowego Instytutu Wydawniczego. „Uznaliśmy, że tylko to kosmiczne odniesienie może jakoś zawrzeć w sobie to, o czym chcemy w trakcie tych kilku miesięcy opowiadać” – dodaje.

Festiwal „Galaktyka Calvino” został zainaugurowany 21 czerwca w księgarni PIW-u spotkaniem, poświęconym wznowieniu „Niewidzialnych miast” w przekładzie Aliny Kreisberg, w którym wzięli udział: Anna Wasilewska (tłumaczka), dr Ania Kłos (historyczka sztuki, italianistka i przekładoznawczyni) oraz dr Grzegorz Jankowicz (krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz). Zapis spotkania dostępny jest na profilu PIW na Facebooku i możecie obejrzeć ten materiał poniżej.

Przez kolejne miesiące w całym kraju odbędą się spotkania, warsztaty, rozmowy, panele naukowe i kluby książki poświęcone bardziej i mniej znanym tytułom z bogatego dorobku literackiego Calvina. Do udziału w festiwalu zgłosiły się księgarnie z Krakowa, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Brzegu Dolnego, Warszawy, Gdańska i Szczecina. Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza biblioteki, księgarnie i instytucje z całej Polski do włączania się w organizację wydarzeń.

Główna część obchodów i samego festiwalu przypadnie na październik, a więc na miesiąc, w którym urodził się Italo Calvino. Wtedy odbędą się m.in. koncert zespołu Legerezza (w ramach Nocy Księgarń 2023), wystawa prac polskich i włoskich artystów inspirowanych twórczością Calvina, warsztaty translatorskie, czytanie performatywne „Jeśli zimową nocą podróżny”, spotkania z włoskimi badaczami twórczości Itala Calvina i wiele innych. Więcej informacji na temat festiwalu będzie pojawiać się regularnie na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Książki Itala Calvina ukazują się w serii Proza Światowa pod redakcją Kamila Piwowarskiego. W tym roku ukażą się wznowienia dwóch tytułów: „Niewidzialne miasta” i „Jeśli zimową nocą podróżny”.

Poniższy plakat wydarzenia przygotował twórca okładek do książek Calvina – Łukasz Piskorek.

[am]
fot. główna: Madamebiblio/Wikimedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia