Édouard Louis gwiazdą Dni Książki Francuskiej w Warszawie

23 listopada 2019


Édouard Louis w grudniu odwiedzi Polskę! Rozchwytywany pisarz z Paryża będzie gwiazdą Dni Książki Francuskiej, które odbędą się w Big Book Cafe w Warszawie.

Autor głośnej powieści „Historia przemocy” uświetni program dwudniowej imprezy (7 i 8 grudnia), na którą złożą się targi najlepszych francuskich książek wydanych w Polsce w ostatnich latach, a także spotkania z polskimi autorami i degustacje francuskich smaków.

Édouard Louis ma zaledwie dwadzieścia siedem lat, a cieszy się międzynarodowym uznaniem. Zachwycił czytelników, pisząc z niezwykłą wrażliwością i szczerością o osobistych przeżyciach i doświadczeniu przemocy. Jest autorem trzech powieści. W Polsce i na świecie sławę oraz entuzjastyczne recenzje przyniosła mu wstrząsająca „Historia przemocy”. Ale już swoim debiutem, „Koniec z Eddym”, podbił serca czytelników we Francji ? sprzedano ponad 300 tysięcy egzemplarzy książki, znalazła się ona też na liście nominowanych do prestiżowej Nagrody Goncourtów.

Powieści Édouarda Louisa mają autobiograficzny charakter: ich bohaterem jest chłopak z prowincji, który zmaga się z poczuciem wyobcowania, odrzucenia, psychicznej i fizycznej przemocy. Niewielu jest obecnie pisarzy równie wyczulonych na problem wykluczenia w życiu społecznym i narastające podziały klasowe. „Piszę o przemocy, biedzie, homofobii, dyskryminacji, wyrzuceniu poza margines. Po to, by moi czytelnicy poczuli się z tym źle. Biednych ludzi nie stać na komfort, jakim jest czytanie książek ? prawda, ale moją grupą docelową są ludzie, którym żyje się wygodnie. Chciałbym, żeby zastanowili się nad tym, co robią, a co powinni zrobić, na co się godzą, w jakim stopniu są odpowiedzialni za świat, w którym żyją” ? mówił w rozmowie z polską edycją „Vogue”. Połączenie niezwykłej wrażliwości i wielkiego talentu literackiego uczyniło z młodego francuskiego pisarza jeden z najbardziej wyrazistych głosów w literaturze współczesnej.

W październiku w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza ukazała się debiutancka powieść autora ? „Koniec z Eddym”, wcześniej wydana została „Historia przemocy”. W sobotę 7 grudnia o godz. 19:00 Édouard Louis spotka się z polskimi czytelnikami w centrum literackim Big Book Cafe na Starym Mokotowie w Warszawie. Wieczór poprowadzi Robert Rient ? dziennikarz i pisarz, autor głośnego reportażu „Świadek” oraz nominowanej do Nagrody Literackiej Nike powieści „Duchy Jeremiego”. Spotkanie w języku francuskim, tłumaczone na język polski, będzie częścią Dni Książki Francuskiej, które Big Book Cafe organizuje we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.

Przez cały weekend w Big Book Cafe działać będzie Targ Dni Książki Francuskiej, oferując duży wybór tytułów w polskich przekładach. Gościem polskim będzie Łukasz Modelski ? pisarz i publicysta kulinarny, autorytet w dziedzinie związków francuskiej kuchni i kultury, autor wydanej właśnie książki „Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek”. W niedzielę 8 grudnia o godz. 12:00 o licznych i zniuansowanych związkach gotowania, jedzenia, picia i pisania nad Sekwaną rozmawiać z nim będzie Ewa Wieleżyńska, tłumaczka literatury francuskiej i redaktor naczelna magazynu o winie „Ferment”.

Pełny program wydarzenia znajdziecie na www.bigbookcafe.pl oraz na Facebooku.

fot. Heike Huslage-Koch / Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia