Dziewiąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda pod hasłem „W sieci”

8 września 2023

W dniach od 22 do 24 września po raz dziewiąty odbędzie się Poznański Festiwal Kryminału Granda. Organizatorzy zapowiadają kryminalny weekend pełen spotkań, warsztatów i zupełnie nowych formatów.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „W sieci”. „Idiomem 'W sieci’ organizatorki otwierają drzwi zarówno do wirtualnej przestrzeni, w której (zbyt) często przebywamy, jak i tej rzeczywistej. Obie pełne plątaniny zdarzeń i decyzji, z których rodzi się zbrodnia” – informuje Fundacja Granda.

Wśród kilkudziesięciu gości, którzy pojawią się na festiwalowej scenie, znajdzie się czołówka polskich pisarzy kryminalnych, m.in.: Wojciech Chmielarz, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Mieczysław Gorzka, Ryszard Ćwirlej, a także dziennikarz śledczy Szymon Jadczak i specjaliści z obszaru detektywistyki.

Prócz tradycyjnych spotkań autorskich organizatorki tegorocznej Grandy postawiły na nowe formaty. Jednym z nich będą tzw. szybkie randki z autorami. Na czym będą one polegać? Wszyscy, którzy piszą do szuflady lub noszą się z zamiarem pisania od lat, będą mogli zapisać się na konkretną godzinę i otrzymają kilka minut, by po kolei trzem pisarzom zadać pytania o ich warsztat. Spotkania te mają mieć charakter „randki w ciemno”, co oznacza, że nie będzie można wybrać konkretnego pisarza, lecz to los wskaże, z kim będzie można porozmawiać. W akcji udział wezmą: Anna Rozenberg, Izabela Janiszewska, Magdalena Stachula, Joanna Jodełka, Marek Stelar, Jędrzej Pasierski, Sara Antczak i Marcel Moss.

Drugim nowym formatem ma być kryminalny slam poetycki. W turnieju wcześniej zgłoszone osoby przeczytają swoje własne teksty kryminalne. Tak jak w tradycyjnych slamach, nie będzie można wykorzystywać rekwizytów. Liczy się to, jak publiczność oceni narrację.

Dodatkowo na publiczność festiwalową czekają: gala premier, spotkania w Zakładzie Medycyny Sądowej, warsztaty z detektywami oraz ze specjalistami z obszaru prewencji samobójstw, a także towarzyszące festiwalowi liczne wydarzenia. Wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy, na zainteresowanych językiem migowym czekają także specjalne kryminale warsztaty i zagadki przybliżające świat osób niesłyszących.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.festiwal-granda.pl.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia