banner ad

Wojtek Miłoszewski scenarzystą audioserialu science fiction zatytułowanego „Galaktyka”

29 listopada 2020

Wojtek Miłoszewski pisze nie tylko powieści. Jego ostatni pomysł został zrealizowany w formie audioserialu science fiction. Superprodukcja nosi tytuł „Galaktyka”. Pierwsze dwa odcinki są już dostępne w aplikacji Audioteki.

„Zachęcę Was tak, jak należy podobno zachęcać amerykańskich producentów. Czyli jednym zdaniem, odnosząc się do tego, co już znają. Tak więc jest to: połączenie 'Back to the Future’ z 'Walking Dead’, a do tego szczypta 'Titanica'” – pisze na swoim profilu Miłoszewski.

Akcja audioserialu rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Ziemianie po zniszczeniu i zatruciu własnej planety ruszają w Wielką Podróż, przeczesując galaktykę w poszukiwaniu innych miejsc nadających się do zamieszkania. W odległości 14 lat świetlnych znaleźli, podbili i skolonizowali planetę Tercję. Przyszło im to łatwo, ponieważ Tercjanie są całkowicie pozbawieni agresji. Na Ziemi pozostała garstka ludzi, próbując odwrócić skutki jej długotrwałego niszczenia. Przywrócono równowagę klimatyczną. Przeprowadzono Rekultywację. Ziemię zamieszkuje tylko milion ludzi. Tworzą Areopag – radę decydującą o losach Tercji. Raz na trzy lata losuje się osobę, która dołącza na Ziemi do Rady. Jest to absolutny zaszczyt. Losowanie wygrywa Tercjanin Borg i zostaje wysłany na Ziemię. Zamiast raju znajduje jednak stosy trupów i Obcych, a za wielkim murem – społeczeństwo podzielone na Wybitnych i Mizernych.

„’Galaktyka’ była dla mnie wyzwaniem z dwóch powodów. Po pierwsze do tej pory nie stworzyłem niczego w gatunku science-fiction. Po drugie scenariusz produkcji audio wymaga nieco innego przygotowania i przeniesienia punktów uwagi. W typowej powieści rzadko zwracam uwagę na dźwięki. Tutaj musiałem jednak zadbać o to, aby poza samym dialogiem, w tle ciągle wybrzmiewały odgłosy natury czy dźwięki innych urządzeń. Tak, aby całość sprawniej udało się przekuć w słuchowisko. Czy to się udało? To już pozostawiam ocenie słuchaczy” – podsumowuje Wojtek Miłoszewski.

Akcja audioserialu rozgrywa się na Ziemi, w przestrzeni kosmicznej i na nowo odkrytej planecie – Tercji. W filmach science fiction klimat każdego z tych miejsc oddano by za pomocą efektów specjalnych, tutaj osiągnięto to za pomocą muzycznego tła i efektów dźwiękowych. Także aktorzy nie mieli łatwego zadania i musieli poradzić sobie z tworzeniem słuchowiska w zupełnie nowych warunkach – tyle że z powodu pandemii koronawirusa. W rolach głównych wystąpili Kamila Kula, Marianna Kowalewska, Krzysztof Wakuliński, Marta Wągrocka i Krzysztof Stelmaszyk.

„Aktorzy stanęli także przed wyjątkowym wyzwaniem. Nawet intymne sceny musieli grać w osobnych studiach. Część nagrań zrealizowaliśmy zdalnie, dzięki procedurom, które wspólnie z Audioteką i aktorami wypracowaliśmy od pierwszych nagrań realizowanych w pandemii już w pierwszej połowie roku” – tłumaczą realizatorzy ze Stereotyp Studio.

Pierwsza dwa odcinki audioserialu „Galaktyka” na podstawie scenariusza Wojciecha Miłoszewskiego w reżyserii Grzegorza Drojewskiego można już odsłuchać w aplikacji Audioteki. Następne będą pojawiać się co tydzień. Pierwszy odcinek jest bezpłatny dla wszystkich i zamieszczamy go poniżej. Kolejne dostępne będą bez dodatkowych opłat w ramach usługi Audioteka Klub.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi