banner ad

Młodsza siostra Sherlocka podejmuje śledztwo. Polska premiera pierwszego tomu serii „Enola Holmes” Nancy Springer

6 listopada 2018


14 listopada nakładem wydawnictwa Poradnia K ukaże się powieść „Sprawa zaginionego markiza”. Jest to pierwszy tom serii książek autorstwa Nancy Springer opowiadających o detektywistycznych przygodach Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego Sherlocka Holmesa.

Za pomysł wykreowania młodszej siostry mistrza dedukcji odpowiada pośrednio wieloletni wydawca pisarki. Pewnego razu zadzwonił do niej z pytaniem, czy nie chciałaby napisać książki rozgrywającej się w mrocznym Londynie w czasach Kuby Rozpruwacza. Z racji tego, że Nancy często wykorzystuje własne fascynacje literackie z dzieciństwa do tworzenia nowych książek – tak było chociażby z Robin Hoodem, który zainspirował ją do napisania serii o Rowan Hood, córce legendarnego banity – zaczęła się zastanawiać, czy przypadkiem nie ma czegoś powstałego pod koniec XIX wieku, co mogłoby posłużyć za materiał wyjściowy. Z miejsca przypomniało jej się o Sherlocku Holmesie.

„Moja osobista znajomość z wielkim detektywem zaczęła się, gdy byłam bardzo młoda. Rodzice mieli kompletny zestaw książek o Sherlocku Holmesie, a ja zaczytywałam się w nich do upadłego. Dorastałam, traktując Sherlocka niczym osobistego znajomego” – mówi Nancy Springer. „Nie jest to tylko moja fascynacja. Sherlock Holmes to prawdopodobnie najbardziej znana postać fikcyjna na świecie. To jedyny znany mi bohater literacki, o którym ludzie mówią tak, jakby rzeczywiście niegdyś żył. Często słyszę pytania: 'Czy naprawdę miał młodszą siostrę?’. Na co mogę tylko odpowiedzieć, że Enola jest tak prawdziwa, jak on sam”.

Autorka nie mogła dać Sherlockowi córki, ponieważ detektyw był kawalerem i zwykle nie zwracał większej uwagi na kobiety, mogła jednak wymyślić mu młodszą siostrę. „Im bardziej badałam absurdalne ograniczenia nakładane na dziewczęta i kobiety w epoce wiktoriańskiej, tym bardziej odkrywałam subkulturę sprytnych kobiet wymyślających genialne sposoby na lekceważenie ówczesnych konwenansów. A ponieważ Sherlock tak wytrwale stronił od kobiet, Enola mogła go raz po raz niemiło zaskakiwać. Jestem zdziwiona, że nikt inny nie wpadł na to wcześniej” – komentuje Springer.

Pierwsza część serii, „Sprawa zaginionego markiza”, zaczyna się, gdy w dniu czternastych urodzin Enoli znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, na których spada obowiązek zaopiekowania się młodszą siostrą i którzy chcieliby zatrzymać ją na pensji z internatem, dziewczyna ucieka do Londynu, by odszukać rodzicielkę.

Nasza zuchwała buntowniczka wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim mieście. Poszukiwana przez najlepszego detektywa w historii i połowę Scotland Yardu, Enola zostaje uwikłana w sprawę porwania młodego markiza. Musi uciekać przed wszelkiej maści złoczyńcami, zostaje obrończynią słabszych i pokrzywdzonych i – przede wszystkim – rozwiązuje swoją pierwszą sprawę kryminalną. Czy odnajdzie matkę? Czy uda jej się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zniknęła? Do czego może służyć gorset albo tiurniura, gdy się jest zbuntowaną młodą panną? Przekonamy się już 14 listopada.

„Seria powieści o Enoli to nie lada gratka dla młodych wielbicieli Sherlocka. Zadziorna i zbuntowana nastolatka sprzeciwia się wszelkim konwenansom, bo chce być wolna i robić to, co kocha – zostać detektywem. A łatwo nie jest. Mamy tu przecież XIX-wieczny Londyn, gdzie kobiety nie mają żadnych praw i perspektyw! Enola się nie poddaje – walczy o siebie i swoją pasję. Świetna przygoda dla młodych dziewczyn!” – mówi Joanna Bażyńska, prezes wydawnictwa Poradnia K.

Seria przygód Enoli Holmes zostanie wkrótce sfilmowana. Główną rolę zagra Millie Bobby Brown, grająca Jedenastkę w serialu „Stranger Things”, która tak mówi o książce i bohaterce: „Pełna mocy, zdolna i inteligentna? Z ważnym przesłaniem: możesz zrobić, co tylko zechcesz, wystarczy, że się na to zdecydujesz”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi