Literatura grozy i fantastyka w zapowiedziach Wydawnictwa Vesper na 2022 rok

10 stycznia 2022

2021 rok był bardzo zapracowany dla Wydawnictwa Vesper, które specjalizuje się w literaturze grozy i fantastyce. Najbliższe dwanaście miesięcy redakcja spędzi na równie wysokich obrotach, czego dowodem są zapowiedzi i plany wydawnicze czekające na zrealizowanie. Znajdą w nich coś dla siebie zarówno poszukiwacze nowinek literackich, jak i klasyki.

Vesper zacznie aktywność w lutym i to od mocnego uderzenia. „Zew nocnego ptaka”, czyli pierwszy tom nowej serii Roberta McCammona, pierwotnie miał ukazać się już w czerwcu 2021 roku, ale prace redakcyjne przy ponad 900-stronicowej książce się wydłużyły. Akcja rozgrywa się u schyłku XVII wieku w Fount Royal – otoczonej mokradłami brytyjskiej osadzie w Karolinie Południowej. W fabule tajemnicze zbrodnie, czarownica i młody pomocnik sędziego Matthew Corbetta, który krok po kroku odkrywa sekrety lokalnej społeczności. Dużo zagadek, szczypta grozy i mnóstwo przygody.

W tym samym czasie pojawi się też debiutancka, choć w Polsce wydana jako czwarta, powieść Grady’ego Hendrixa – „Horrorstor”. Ci, którym pióro Hendrixa nie jest obce, wiedzą już czego się spodziewać – silnej głównej bohaterki, licznych popkulturowych nawiązań, humoru i socjologicznych rozważań. Ale przede wszystkim będzie to powieść grozy – chyba najbliższa czystemu horrorowi w dorobku autora. A rzecz dziać się będzie w nawiedzonym… sklepie z meblami typu IKEA. Wydawnictwo Vesper zapowiada niekonwencjonalne wydanie powieści. Książka została pomyślana – i w oryginale opublikowana – w formie katalogu mebli w stylu IKEA.

Jeśli chodzi o plany na marzec, kwiecień i maj, to kolejnym mocnym tytułem ma być „Poławiacz” Johna Langana, jedno z najciekawszych współczesnych dzieł weird fiction, pięknie napisana, przemyślana, świeża (choć czerpiąca z klasyków) powieść – idealna dla osób, które traktowały dotychczas grozę z dystansem, a dla miłośników horroru – rzecz obowiązkowa. Jest to banalna z pozoru historia dwóch mężczyzn, których łączy bolesna strata najbliższych. Odnajdują ukojenie w wędkarstwie, wspólne wyprawy powalają im zapomnieć o bólu. Pewnego dnia w przydrożnym barze słyszą historię o Potoku Holendra i tajemniczej postaci znanej jako Poławiacz.

W podobnym czasie wyjdzie też kolejna antologia z serii „Kroniki Arkham” – tym razem będą do „Widma nad Innsmouth”, a wśród autorów takie nazwiska, jak Neil Gaiman, Ramsey Campbell, Brian Lumley czy Guy N. Smith. W wiosennym okresie czekają nas również pozycje weird fiction z polskiego poletka. Chodzi o dwa zbiory opowiadań: „Wilgość” Anny Marii Wybraniec oraz „Cisza” Marcina Majchrzka. Nieprzeciętny warsztat, niebanalne pomysły i olbrzymia wyobraźnia – to coś, co w opinii wydawnictwa łączy ich prozę.

W podobnym czasie ukażą się też dwa wznowienia. Pierwszym z nich będzie „Harry Angel” Wiliama Hjortsberga – jeden z tych tytułów, który w przyszłości stać się może klasykiem na miarę „Egzorcysty”. Zekranizowana przez Alana Parkera książka to kryminał w stylu noir. W centrum wydarzeń jest voodoo, Szatan i prywatny detektyw stojący wobec zagadki, której rozwiązanie jeży włos na głowie. Drugim wznowieniem będzie najsłynniejsza i w opinii wielu najlepsza powieść Roberta McCammona – „Magiczne lata”. To sentymentalna, nostalgiczna, epicka, emocjonalna historia o przekraczaniu granicy między światem dziecka a światem dorosłych. Słusznie porównywana do powieści „To” Stephena Kinga i „Letniej nocy” Dana Simmonsa.

W drugim kwartale roku Vesper wyda „Listy z miasta wiatraków” – zbiór opowiadań Konrada Możdżenia oraz książkę „Słoneczny” Andrzeja Wardziaka. Będą też trzy tytuły z serii zakurzonych perełek ze złotej ery horroru – „Aukcjoner” Joan Samson, który miał zainspirować Kinga do napisania „Sklepiku z marzeniami”, oraz „Czarna ambrozja” i „Kiedy ciemność nas otula” Elizabeth Engstrom. Jest też spora szansa, że w pierwszym półroczu uda się wypuścić „Pana ciemności” Roberta Silverberga, czyli mroczną wariację na temat „Jądra ciemności”, oraz „Piątkę kier” Dana Simmonsa, w której Sherlock Holmes i Henry James są na tropie mistrza zła – profesora Moriarty’ego

W drugiej połowie roku ukaże się od dawna wyczekiwany „Deman” Artura Urbanowicza oraz nowa powieść Tomasza Sablika. Jesienią wyjdzie też na pewno trzeci tom opowiadań okołolovecraftowskich oraz wznowienie „Ruin” Scotta Smithsa.

Wydawnictwo Vesper ma też w planach tytuły, których data premiery nie została jeszcze określona, ale powinny się pojawić w 2022 roku. Najszybciej wyjdzie zapewne „Niewidzialny człowiek” H.G. Wellsa. Fani Lovecrafa zapewne nie będą zawiedzeni kolejnym artbookiem z ilustracjami François Barangera – tym razem będzie to „Zgroza w Dunwich”. Z kolei Mateusz Kopacz kończy już prace nad przekładem wybranych przez siebie najciekawszych listów Lovecrafta. Vesper liczy też, że uda się w końcu wydać „Bogów Pegany”, czyli zbiór opowiadań jednego z ulubionych pisarzy Lovecrafta – Lorda Dunsany’ego – w tłumaczeniu Macieja Płazy. Jesienią jest szansa na publikację „Dzieci nocy” Dana Simmonsa i „Słuchacza” Roberta McCammona. Fani horrorów w starym stylu mogą przygotować się na „Cold Moon over Babylon” znanego z „Żywiołaków” Michaela McDowella. Będzie też „Obcy: Wyjście z cienia” Tima Lebbona i być może jeszcze jedna powieść z uniwersum Obcego.

W planach tez liczne wydawnictwa polskich autorów. Pojawi się drugi tom „Grobowca”, tym razem z motywem przewodnim w postaci „Przysługi”. Bardzo prawdopodobne, że antologia zostanie wydana w dwóch tomach, ponieważ wartościowych tekstów przyszło zbyt dużo, żeby zmieścić je w jednym. Ukażą się też powieści lub zbiory opowiadań autorów znanych z „Grobowca” – oprócz wspomnianych już Anny Marii Wybraniec, Tomasza Sablika, Konrada Możdżenia, Artura Urbanowicza oraz Andrzeja Wardziaka i Marcina Majchrzaka Vesper pracuje jeszcze nad powieściami Dawida Kaina, Marka Zychli, Rafała Nawrockiego, Krzysztofa Wrońskiego, Wojciecha Uszoka, Grzegorza Kopca i Bartłomieja Grubicha, natomiast zbiór opowiadań szykuje Jakub Bielawski.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi