banner ad

„Klasztor” Zachara Prilepina – najważniejsza rosyjska premiera ostatnich lat już w naszych księgarniach

23 maja 2016

klasztor-premiera
Wydawnictwa Czwarta Strona opublikowało nową książkę Zachara Prilepina. „Klasztor” to powieść porównywana przez krytyków swoim rozmachem i atmosferą do obrazów Boscha, dzieł Dostojewskiego i „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 20. ubiegłego wieku w przemienionym na więzienie klasztorze na Wyspach Sołowieckich. Był to pierwszy sowiecki obóz koncentracyjny zwiastujący nadejście nowej mrocznej epoki. W odizolowanej od świata kolonii mieszkają obok siebie czerwonoarmiści i ich byli przeciwnicy z wojny domowej, kryminaliści i przedrewolucyjna elita, intelektualiści, poeci i niepiśmienni chłopi, Kozacy i Czeczeni, czekiści i kontrrewolucjoniści, zachodni dyplomaci, aktorzy i kościelni hierarchowie.

To dziwne fantasmagoryczne miejsce, w którym naturalnie sąsiadują ze sobą grypsera, język literacki i bolszewicka nowomowa, kaci zamieniają się miejscem z ofiarami, a bestialstwa czekistów są tak samo na porządku dziennym, jak salony literackie i konne przejażdżki. W tej odludnej scenerii rosyjskiej Północy rozgrywa się tragiczna i piękna historia o miłości, samotności i granicach ludzkiej wolności.

Opowiedziana z punktu widzenia młodego człowieka, który trafił tam za nieumyślne zabójstwo, powieść uznawana jest za jedno z największych wydarzeń literackich w Rosji w ostatnich latach. Zdaniem autora za sukcesem książki stoi fakt, że nie została ona odczytana jedynie jako historia obozowa sprzed 100 lat. „To powieść o wszystkim, co dotyczy Rosjan: o relacjach między mężczyznami i kobietami, między wolną wolą a poddaństwem, relacji między człowiekiem a niebem nad nim. Siergiej Jesienin powiedział kiedyś, że 'duży obraz ogląda się z daleka’. Jako naród pokonaliśmy już krótki dystans i możemy pojąć coś o nas współczesnych, spoglądając na tamte czasy. Ponadto jest to po prostu dobra książka” – powiedział Prilepin.

„Klasztor” został wyróżniony nagrodą Bolszaja Kniga, prestiżowym wyróżnieniem literackim dla najlepszej rosyjskiej książki roku, które wcześniej otrzymał m.in. Pawieł Basiński za tom „Lew Tołstoj. Ucieczka z raju”.

Książka Prilepina w przekładzie Ewy Rajewskiej-Olejarczuk ukazała się w Polsce pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi