„Klasa Alef” Esther Streit-Wurzel ? kultowa izraelska powieść obyczajowa dla młodzieży już w księgarniach

13 listopada 2018


Wydawnictwo EMG inicjuje nową serię wydawniczą „Z głowy”. Pierwszą pozycją opublikowaną pod tym szyldem jest kultowa izraelska powieść obyczajowa dla młodzieży (i nie tylko) pt. „Klasa Alef” autorstwa Esther Streit-Wurzel.

„Pisanie ma związek z ciekawością. Traktuję moich bohaterów jak żyjących, oddychających ludzi i zawsze jestem ciekawa, co się z nimi stanie” ? powiedziała kilka lat temu w wywiadzie Esther Streit-Wurzel. Być może to był jeden z czynników, który sprawił, że pozycję, jaką pisarka osiągnęła w izraelskiej literaturze dla młodzieży, można porównać na naszym krajowym podwórku do pozycji Hanny Ożogowskiej, Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego czy Małgorzaty Musierowicz. Jednakże porównanie to nie oddaje całej prawdy. Bowiem o ile do podanej wyżej listy polskich pisarzy dla nastolatków można dodać jeszcze kilka znamienitych nazwisk, o tyle w izraelskim piśmiennictwie Ester Streit-Wurzel pozostaje zjawiskiem wyjątkowym. W ogólnokrajowym plebiscycie zorganizowanym w roku 2008 jej książka „Klasa Alef” wśród setek utworów autorstwa znakomitych pisarzy zdobyła pierwsze miejsce jako najbardziej „izraelska powieść”, jaka powstała w ciągu sześćdziesięciu lat istnienia państwa Izrael. Teraz wreszcie będą mogli ją poznać polscy czytelnicy.

Esther Streit-Wurzel urodziła się 25 lipca 1932 roku w Petach Tikwie, zmarła tamże 7 grudnia 2013 roku. Jej rodzinne korzenie sięgają również Krakowa. Była uwielbiana przez olbrzymie grono czytelników. Właściwie nie było i nie ma w Izraelu osoby, która nie znałaby jej książek. Na pogrzeb pisarki przyszły tysiące ludzi.

W swojej twórczości Streit-Wurzel sięgała po przeróżne tematy, od żydowskich losów w okresie Zagłady, przez nielegalną emigrację do Palestyny i wojnę wyzwoleńczą z 1948 roku, po problematykę związaną z emigracją i aklimatyzacją w Izraelu. W jej książkach pojawiały się rozmaite wątki, w tym kwestie związane z dylematami czasu dorastania, relacjami z rodzicami czy pierwszej miłości, wszystkie wplecione w fascynującą fabułę.

Akcja „Klasy Alef” zaczyna się pod koniec lata. Do Ganot przyjeżdża Roni Metzger. Chłopak chce zacząć naukę w technikum rolniczym, ale także uciec z domu w Tel Awiwie, który po śmierci matki nie jest już taki jak dawniej. Ganot to mały świat widziany z perspektywy nastolatków, którzy nagle znaleźli się w nowej dla siebie sytuacji i własnymi siłami chcą rozwiązywać mniejsze i większe problemy, zarówno praktyczne, jak i emocjonalne. W opinii Chany ? charyzmatycznej dyrektorki szkoły ? udaje im się to, choć nie bez wpadek. Bohaterowie „Klasy Alef” uczą się żyć w tej małej społeczności, przyjaźnią się, zakochują, ale też wpadają w prawdziwe tarapaty.

Książka Esther Streit-Wurzel uczy, że są takie wartości, dla których warto się buntować i podejmować ryzykowne decyzje. To opowieść o miłości, śmierci, tęsknocie, samotności i radości, o tym, że dzięki przyjaźni można pokonać smutek i zobaczyć coś poza samym sobą: skomplikowanym i nastoletnim bytem. To także niezwykła podróż do pięknego Izraela z jego fascynującą dziką przyrodą ? na pustynię, do gajów pomarańczowych i eukaliptusowych ? oraz nauka o żydowskich świętach i o tym, że solidarność to jedna z najwyżej cenionych cech w tej społeczności.

Autorka opisuje życie nastolatków z kunsztem i dużą dbałością o detal. Czytelnik dobrze poznaje postacie i ich świat. „Wierzę w znaczenie pięknego i bogatego języka w książkach dla młodzieży, która dopiero się go uczy. Spotkanie z nowymi słowami im nie zaszkodzi, mogą wprowadzić je do własnego języka” ? twierdziła Streit-Wurzel.

„Klasa Alef” to książka otwierająca nową serię Wydawnictwa EMG, w ramach której będą ukazywać się powieści społeczno-obyczajowe przeznaczone zarówno dla starszej młodzieży, jak i dla dorosłych. Autorami książek są twórcy zagraniczni, gdyż celem tego przedsięwzięcia jest dostarczanie młodym polskim czytelnikom wiedzy i narzędzi do rozumienia innych kultur, do poznawania rówieśników z innych krajów, do rozumienia odmienności. Wydawnictwo EMG chce położyć w tej serii szczególny nacisk na literaturę „małych języków”.

„Klasa Alef”, powieść z 1982 roku, doczekała się niedawno ekranizacji w postaci wieloodcinkowego serialu, cieszącego w Izraelu dużą popularnością. A jak w Polsce zostanie przyjęta książka?

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi