Francuscy więźniowie przyznają własną nagrodę literacką im. hrabiego Monte Christo
Wiosną 2019 roku więźniowie osadzeni w podparyskim kompleksie więziennym Fleury-Mérogis przyznają własną nagrodę literacką. Patronem wyróżnienia jest hrabia Monte Christo, bohater powieści Aleksandra Dumasa, któremu udaje się uciec z więzienia i zemścić na ludziach winnych jego nieszczęść.
W skład jury Nagrody Literackiej im. Monte Christo wchodzi dziesięciu długoletnich więźniów z budynku D1, którzy biorą udział w prowadzonym za kratami programie edukacyjnym. Mają oni dokonać wyboru najlepszej francuskojęzycznej książki roku koncentrującej się na tematyce zamknięcia. Właśnie wyłoniono osiem powieści, które rywalizować będą o nagrodę. W najbliższych miesiącach jurorzy przeczytają książki i odbędą kilka sesji dyskusyjnych z pomocą więziennego nauczyciela i trzech profesjonalistów ze światka literackiego. 10 kwietnia wyłoniona zostanie finałowa trójka, a ostateczne obrady zaplanowano na 17 kwietnia. Wtedy to poznamy laureata nagrody.
Inicjatywę wspiera administracja więzienia i Ministerstwo Edukacji, upatrując w niej okazję do jeszcze większego zainteresowania osadzonych literaturą. Wydawcy muszą dostarczyć od 5 do 6 egzemplarzy wyselekcjonowanych do nagrody książek, aby mogły one krążyć między więźniami. Administracja będzie zabiegać o to, żeby laureat spotkał się z więźniami. Jurorzy mają otrzymać po egzemplarzu nagrodzonej książki z osobistą dedykacją od autora oraz kopię „Hrabiego Monte Christo”.
Oto osiem książek, które wyselekcjonowano do Nagrody Literackiej im. Monte Christo:
1. Maryline Desbiolles „Rupture”,
2. Dan Franck Scénario,
3. François-Régis de Guenyveau „Un Dissident”,
4. Richard Morgi?ve „Les hommes”,
5. Yves Pag?s „Encore heureux”,
6. Leonor de Recondo „Point cardinal”,
7. Jennifer Richard „Il est ? toi ce beau pays”,
8. Émilie de Turckheim „L?Enl?vement des Sabines”.
Zbudowany między 1964 a 1968 rokiem kompleks więzienny w miejscowości Fleury-Mérogis to największy zakład penitencjarny w Europie, który zajmuje powierzchnię 180 hektarów. Choć więzienie dysponuje jedynie niespełna 3 tysiącami miejsc, to jednak osadzono tam blisko 4,5 tysiąca osób.
[am]
TweetKategoria: newsy