Kazimierz Leski powraca w drugim tomie serii komiksowej „Bradl”

1 października 2017


Oficer polskiego wywiadu Kazimierz Leski ponownie wkracza do akcji. Czym tym razem nas zaskoczy? Wraz z nim odwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, zajrzymy do zapomnianych tuneli pod miastem, odkryjemy też tajne skrytki. Drugi tom serii komiksowej „Bradl” jest już dostępny w sprzedaży.

Fabuła komiksu „Bradl tom 2” kryje w sobie wiele tajemnic. Zarówno scenariusz Tobiasza Piątkowskiego, jak i rysunki Marka Oleksickiego utrzymane są w stylistyce noir, stanowiącej idealną oprawę przygód nieustraszonych szpiegów z czasów II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik, odkrywając poszczególne wątki i sceny, łatwo wczuwa się w mroczny klimat opowieści. Akcja drugiego tomu cyklu komiksowego „Bradl” rozgrywa się w okupowanej Warszawie – gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości. Kazimierz Leski, wciąż nieuchwytny dla wroga, ucieka przed łapankami, prowadząc codzienną grę w podziemnej organizacji wywiadowczej Muszkieterów, do której należy. Drugi tom to też nowe szpiegowskie zadania, nowa miłość i stary wróg, który metodycznie rozpracowuje poczynania konspiratorów. Finałowe starcie poprzedzi wyprawa do tajemniczych podziemi międzywojennej Warszawy…

„Cieszymy się, że pierwszy album z cyklu komiksowego 'Bradl’ oparty na intrygującym życiorysie Kazimierza Leskiego, został tak pozytywnie odebrany, nie tylko w gronie miłośników historii obrazkowych. Muzeum propaguje przekazywanie wiedzy historycznej w nowoczesnej formie, dlatego też wraz z wydawnictwem Egmont postanowiliśmy kontynuować tę serię. Mamy nadzieję, że również i drugi tom komiksu, zaskoczy czytelników i sięgną po niego i starzy i nowi odbiorcy” – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Inspirację dla nowych epizodów stanowiła niezwykła atmosfera okupowanej stolicy, gdzie nawet znani muzycy czynnie działali w konspiracji oraz klasyczne kino gangsterskie spod znaku 'Va Bank’ z jego przerysowanymi, groteskowymi postaciami” – mówi scenarzysta Tobiasz Piątkowski. „Nowy tom przynosi sporo akcji, rzuca nowe światło na znanych bohaterów, a także kontynuuje formalne i montażowe zabiegi z poprzedniej części. Leski odnajduje swoje miejsce w Warszawie i u boku Muszkieterów” – dodaje.

Rysownik Marek Oleksicki nie obniża poprzeczki, jego kreska jest nadal dynamiczna, dopracowana, a mroczne obrazy przyciągają uwagę. „Praca graficzna nad kontynuacją serii 'Bradl’ była dla mnie równie fascynująca, jak w przypadku pierwszego albumu. Najciekawsze było przedstawienie wątków z przeszłości Wuja i tworzenie atmosfery szaleństwa, w której pogrąża się Helmut Radke. By przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika staram się tworzyć nietypowe ujęcia i kadrowanie” – wyjaśnia Oleksicki.

„O polskiej historii i naszych bohaterach możemy i powinniśmy opowiadać na różne sposoby. Oficjalnie, podniośle, z refleksją – w trakcie oficjalnych uroczystości, w podręcznikach szkolnych, na cmentarzach. Aktywnie, nowocześnie, przygodowo – w filmach akcji, w czasie festynów i rekonstrukcji. Komiks to idealne medium do przedstawiania przeszłości – przygody, scenografii, strojów, faktów. Akcji i fantazji. Taki właśnie jest drugi tom serii 'Bradl'” – komentuje Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Kluby Świata Komiksu.

Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy. Podobnie jak w pierwszym tomie komiksu, historia Bradla podzielona jest na dwie opowieści graficzne: „Jaskinia Smoka” i „Diabeł w pudełku”. Fabuła komiksu jest fikcyjna, ale niektóre wydarzenia opierają się na faktach historycznych.

5 października w Muzeum Powstania Warszawskiego, które wraz z wydawnictwem Egmont jest współwydawcą komiksu, odbędzie się warszawska premiera drugiego tomu „Bradla”. O godz. 19:00 w Sali pod Liberatorem zaplanowano spotkanie z twórcami.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi