„Gdyby nie ona” – najnowsza powieść Joyce Maynard od dzisiaj w księgarniach

10 czerwca 2015

Gdyby_nie_ona_premiera
Joyce Maynard, autorka bestsellerowego „Ostatniego dnia lata”, już 10 czerwca powraca z nową książką. „Gdyby nie ona” to pasjonująca historia kryminalna z piękną opowieścią o siostrzanej miłości w tle.

Upalne lato 1979 roku w Marin County w Kalifornii. 13 letnia Rachel i jej kilka lat młodsza siostra Patty spędzają letnie wakacje na podglądaniu sąsiadów – trochę z nudów, a trochę z wrodzonej ciekawości. Rachel chce w przyszłości zostać pisarką, więc dziewczynki wymyślają różne historie na temat mniej lub lepiej im znanych mieszkańców okolicznych domów. Porównują ich życie do swojej dość monotonnej egzystencji w rozbitej rodzinie z matką w depresji i cudownym, ale niedostępnym na co dzień ojcem, podziwianym detektywem lokalnej policji. Pewnego dnia niedaleko ich domu zostaje znalezione ciało zamordowanej i zgwałconej dziewczyny. Sprawa wykrycia zabójcy zostaje powierzona ojcu Rachel i Pat. To prawdziwe wyróżnienie. Jednak śledztwo się przeciąga i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wkrótce detektyw staje się ofiarą nagonki w pracy i lokalnej prasie. Córki postanawiają pomóc ukochanemu ojcu i wbrew jego zakazowi rozpoczynają własne śledztwo.

„Gdyby nie ona” to pełna tajemniczych niedomówień, wartka historia kryminalna z mistrzowsko zarysowaną intrygą. Zarazem jest to opowieść utkana z melancholijnych wspomnień, niewyrażonych tęsknot i ukrytych pragnień. Autorce udaje się ciekawie połączyć kryminał i powieść obyczajową, przez co stwarza oryginalną kompozycję, intrygującą i wciągającą, ale zarazem autentyczną. Dzięki temu książka spotkała się ze świetnym przyjęciem wielu czytelniczek w Stanach Zjednoczonych.

Joyce Maynard, w charakterystyczny dla siebie sposób, tworzy barwne, bogate postaci, w których usta wkłada cenne życiowe prawdy o dojrzewaniu, miłości i rodzinnym życiu. Choć ?Gdyby nie ona? to lekka, wakacyjna powieść, to jej lektura zapada w pamięć na długi czas.

„Czytając ją, przenosimy się do własnej przeszłości i przypominamy sobie, jak to jest mieć naście lat, gdy świat jest równie fascynujący, co przerażający. Tak frapujące powieści nie powstają zbyt często” – napisała o powieści Jodi Picoult.

Joyce Maynard jest autorką sześciu powieści i czterech pozycji niebeletrystycznych. Jej bestsellerowe wspomnienia „At Home in the World”, w których opisuje między innymi swój związek z J.D. Salingerem, zostały przełożone na kilkanaście języków. Mieszka w Mill Valley w Kalifornii. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Muza ukazała się jej bestsellerowa powieść „Ostatni dzień lata”, która została zekranizowana pod tytułem „Długi wrześniowy weekend”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi