„Córka Mendla” – komiksowe wspomnienia ocalałej z Holocaustu

10 czerwca 2013

Córka Mendla - premiera
Wydawnictwo Komiksowe opublikowało komiks rzucający nowe spojrzenie na jeden z najmroczniejszych okresów w historii XX wieku. „Córka Mendla” to biograficzne dzieło Martina Lemelmana o losach jego matki ocalałej z Holocaustu.

W 1989 roku ilustrator książek dziecięcych Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, o jej dzieciństwie w Polsce w latach trzydziestych i ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami. „O ile od zawsze wiedziałem, że mama przeżyła Holocaust, to jednak nie mówiła o tym zbyt często” – wyjaśnia Lemelman w wywiadzie zamieszczonym na końcu książki. „Czasem wspominała o tym, jak ukrywała się w lesie ze swoją siostrą i dwoma braćmi. Jednak dopiero w 1989 roku uświadomiłem sobie, jakim cudem jest fakt, że to przeżyła.” Rysownik zaczął rejestrować opowieści rodzicielki na kasetach wideo. „Gdy wróciłem do nagrań w 2003 roku, rozryczałem się” – wspomina.

Lemelman zdecydował się spisać posiadane nagrania. „Córka Mendla” jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą wysłuchaną opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Rezultat tych zabiegów oryginalnie, autentycznie i poruszająco mówi o nadziei i przetrwaniu w czasach rozpaczy.

„Córka Mendla” jest opowieścią prywatną, bardzo indywidualną, skupioną na głównej bohaterce oraz jej najbliższej rodzinie. Jest też opowieścią publiczną, świadectwem. Jest dziełem polifonicznym ? opowieść Gusty Lemelman nagrano dla celów prywatnych, została jednak spisana i zilustrowana przez jej syna, Martina Lemelmana, dopiero po jej śmierci. „Mama nigdy nie wiedziała, że chcę spisać nagrania o jej przeżyciach. To, czego chciała, chyba najbardziej, to abym przekazał jej opowieść moim dzieciom.(…) Moim celem nie była publikacja tej opowieści, ale stworzenie przejrzystego i logicznego dokumentu na temat jej życia, tak by moje dzieci chciały ją czytać” – podkreśla rysownik.

Dwie warstwy ? opowieść Gusty i jej transkrypcja zarówno literacka, jak i ikonograficzna ? powodują, że nie można „Córki Mendla” traktować jako komiksu autobiograficznego, a plastyczno-narracyjną interpretację. Interpretację opartą o fakty historyczne czy wynikające z jej opowiadania, a także istniejące fotografie i dokumenty rodziny Gusty Lemelman. „Myślę, że bardziej jestem redaktorem niż autorem ’Córki Mendla’ – zaznacza Lemelman.

Komiks ukazał się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Komiksowego. Do 10 lipca można go nabyć w promocyjnej cenie w księgarni wydawnictwa. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykładowe plansze.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Córki Mendla”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi