Biografia Leonarda Cohena „Jestem twoim mężczyzną” pod patronatem Booklips.pl!

25 września 2013

biografia Cohena - premiera
Dzisiaj, tj. 25 września, dzięki wydawnictwu Marginesy w księgarniach pojawiła się biografia Leonarda Cohena pióra Sylvie Simmons. Książka „Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Leonard Cohen jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych muzyków ostatnich pięćdziesięciu lat, twórcą odpowiedzialnym za powstanie tak niezwykłych piosenek, jak „Suzanne”, „Bird on a Wire” czy „Hallelujah”, ale także ważnych dzieł literackich z tomem poezji „Księga miłosierdzia” i powieścią „Piękni przegrani” na czele. Może się wydawać człowiekiem pozornie sprzecznym – oto pobożny Żyd, który zasłynął jako wyrafinowany światowiec, wielbiciel kobiet, żeby ostatecznie zostać wyświęconym na buddyjskiego mnicha. W swej obszernej, bogato ilustrowanej fotografiami książce autorka, uznana dziennikarka muzyczna Sylvie Simmons, kreśli jednak spójny, głęboko wnikliwy portret artysty i człowieka, którego talent nadal porusza miliony ludzi na całym świecie.

The Buckskins Boys - Chłopcy z Koźlej Skórki: Terry Davis, Mike Doddman i Leonard, 1952

The Buckskins Boys – Chłopcy z Koźlej Skórki: Terry Davis, Mike Doddman i Leonard, 1952

Simmons przedstawia drogę Leonarda Cohena na światowe listy przebojów, twórczość owocującą najwyższymi nagrodami Kanady, wybory dotyczące życia duchowego i osobiste perypetie. Zaczynając od Montrealu, gdzie Cohen przyszedł na świat i gdzie po raz pierwszy zasłynął jako poeta w latach pięćdziesiątych, kroczymy śladami artysty do Londynu, na grecką wyspę Hydra, do Nowego Jorku w latach sześćdziesiątych, gdzie rozpoczęła się jego oszałamiająca kariera muzyczna, zaglądamy do klasztoru na wierzchołku góry niedaleko Los Angeles i wreszcie uczestniczymy w ostatnich, wyprzedanych trasach koncertowych.

Dziennikarka przeprowadziła ponad sto ekskluzywnych wywiadów z najbliższymi artysty – jego licznymi kochankami, przyjaciółmi z dzieciństwa, mnichami, rabinami, wydawcami i muzykami. Co najważniejsze jednak, ważny udział w powstawaniu książki miał sam Cohen. Chociaż artysta nie prosił dziennikarki o napisanie biografii, nie pytał również o możliwość przeczytania i zatwierdzenia zawartych w niej informacji, to jednak chętnie udzielił Simmons swojego poparcia. „Jestem pewna, że początkowo musiał wahać się co do tego – jak wiadomo jest on nieśmiałym i chroniących swoją prywatność człowiekiem” – wyznała Simmons w wywiadzie dla fanowskiej strony LeonardCohenFiles.com. Jak wyjaśnia, Cohen nie tylko nie próbował powstrzymać jej przed rozmową z kimkolwiek ze swojego otoczenia, ale także sam zgodził się na wywiad. „Pozwolił mi także użyć materiałów, jakie znalazłam w jego archiwach, i pożyczył mi zdjęcia ze swojej osobistej kolekcji” – zdradza Simmons. „Jakiekolwiek by  były jego uczucia w stosunku do książki, przez cały czas był perfekcyjnym dżentelmenem.” Jedno ze zdjęć zamieszczonych w książce, które pochodzi z archiwum artysty i zrobione zostało jeszcze w czasach jego młodości, możecie zobaczyć obok.

Żeby zebrać materiały do swojej książki, Simmons musiała jamować na ukulele z buddyjskimi mnichami w klasztorze, gdzie przez wiele lat mieszkał artysta, brnęła w śniegu wraz z chorym na rozedmę płuc rzeźbiarzem, który wziął przenośny respirator, aby koniecznie zaprowadzić ją do starych żydowskich delikatesów, gdzie w młodości lubił przychodzić razem z Cohenem. Wszystko to doprowadziło do powstania imponującej biografii fenomenalnego poety i pieśniarza na miarę jego talentu.

Książkę możecie kupić od dzisiaj w polskich księgarniach na terenie całego kraju. Booklips.pl jest patronem medialnym książki.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment biografii „Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną”.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: patronaty, premiery i zapowiedzi