Zmarła Colleen McCullough, autorka powieści „Ptaki ciernistych krzewów”

29 stycznia 2015

coleen-mccullough-nie-zyje
W czwartek po południu w szpitalu w Norfolk w wieku 77 lat zmarła Colleen McCullough, australijska pisarka o międzynarodowej sławie, autorka powieści „Ptaki ciernistych krzewów”.

„Była jedną z pierwszych australijskich pisarek, która odniosła sukces na arenie międzynarodowej” – powiedziała Shona Martyn, szefowa australijskiego oddziału HarperCollins. „Zawsze bystra i bezpośrednia, z niecierpliwością oczekiwaliśmy na jej przyjazdy z Norfolk i przywożone nowe rękopisy, dostarczane zawsze na papierze w wykonanych na zamówienie bordowych pudełkach z wypisanym na wierzchu jej imieniem. Będzie nam jej bardzo brakować”.

McCullough napisała w swojej karierze 25 powieści, ale to właśnie rozgrywająca się przez ponad pół wieku historia miłości młodej dziewczyny i katolickiego księdza przyniosła jej największe uznanie. Powieść sprzedała się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy, na co niemały wpływ miał głośny serial z Richardem Chamberlainem, Rachel Ward i Barbarą Stanwyck.

Colleen McCullough urodziła się w Wellington w Nowej Południowej Walii, ale większość swojego dzieciństwa spędziła w Sydney. Jej matka była Nowozelandką o maoryskich korzeniach, ojciec – irlandzkim imigrantem, który pracował przy ścinaniu trzciny. Samodzielnie nauczyła się czytać zanim skończyła trzy lata.

W młodości chciała zrobić karierę medyczną, rozpoczęła nawet pod tym kątem naukę na Uniwersytecie w Sydney, jednak alergia na mydło chirurgiczne położyła kres jej planom. Zajęła się więc neurologią. Pracowała w szpitalu w Sydney, a potem wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie zaproponowano jej pracę badawczą w Yale. Tam napisała swoje pierwsze dwie książki. Jedną z nich była powieść „Ptaki ciernistych krzewów”.

McCullough do końca pozostała aktywna zawodowo. W 2013 roku ukazała się jej ostatnia powieść „Bittersweet”. Przed śmiercią rozpoczęła prace nad sequelem tej książki.

[am]
źródło: ABC

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy