banner ad

Zmarł Michel Tournier, autor „Króla Olch”

19 stycznia 2016

zmarl_Michel_Tournier
Jeden z najbardziej wpływowych pisarzy francuskich, Michel Tournier, zmarł w poniedziałek wieczorem w swoim domu w miejscowości Choisel pod Paryżem. Miał 91 lat.

Jak powiedział prasie chrześniak pisarza, Laurent Feliculis, zdrowie Tourniera bardzo pogorszyło się w ostatnich trzech miesiącach, dlatego rodzina czuwała przy nim całodobowo.

Michel Tournier urodził się w Paryżu 19 grudnia 1924 roku. Z uwagi na tradycje rodzinne od młodości interesował się językiem i kulturą niemiecką. Studiował nawet prawo i filozofię na uniwersytecie w Tybindze, jednak tytułu doktora filozofii nie zdobył, ponieważ nie zdał egzaminów. Przez ponad dekadę pracował jako dziennikarz w prasie i radiu oraz redaktor w wydawnictwach Plon i Gallimard.

Jako pisarz zadebiutował w 1967 roku powieścią „Piętaszek czyli Otchłanie Pacyfiku”, która na nowo opowiadała historię Robinsona Crusoe. Cztery lata później Tournier opublikował wersję dla dzieci tej książki, m.in. usuwając z niej elementy seksualne. Rezultat? Siedem milionów sprzedanych egzemplarzy i tłumaczenia na 35 języków.

W międzyczasie ukazała się jego druga najsłynniejsza książka, „Król Olch”, nawiązująca do utworu Goethego. Opisywała historię mężczyzny o psychice dziecka, który siłą rekrutuje młodych chłopców do Hitlerjugend, kojarząc się mieszkańcom okolic z Królem Olch, legendarnym upiorem z ballady niemieckiego wieszcza. Za tę powieść Tournier został wyróżniony Nagrodą Goncourtów. Ekranizacji książki dokonał w 1996 roku Volker Schlöndorff, obsadzając w głównej roli Johna Malkovicha.

Tournier był aktywny zawodowo niemal do końca swojego życia. Przez blisko 40 lat zasiadał w Akademii Goncourtów (z funkcji tej zrezygnował dopiero w 2010 roku). Wiadomość o śmierci pisarza skomentował m.in. prezydent Francji, Francois Hollande, opisując go jako „wielkiego pisarza” z „ogromnym talentem”.

Na zdjęciu poniżej gabinet, w którym pisał Michel Tournier.

pracownia_Michel_Tournier

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy