Zmarł Knut Ahnlund, kontrowersyjny członek Akademii Szwedzkiej przyznającej literackiego Nobla

3 grudnia 2012


Jak poinformowała Akademia Szwedzka, odpowiedzialna za przyznawanie Nobla w dziedzinie literatury, w środę w wieku 89 lat zmarł Knut Ahnlund, szwedzki historyk literatury i pisarz, który zrezygnował z członkostwa w organizacji na znak protestu przeciwko nagrodzie przyznanej w 2004 roku Elfriede Jelinek.

Ahnlund, zasiadający na krześle numer 7 od 1983 roku, należał do najbardziej wyrazistych członków osiemnastoosobowego składu Akademii Szwedzkiej. Po tym jak w 1996 roku sekretarz Akademii Sture Allén nie zgodził się na publiczne potępienie Iranu za fatwę nałożoną na Salmana Rushdiego, Ahnlund odmówił udziału w pracach komisji.

W 2005 roku symbolicznie zrezygnował z członkostwa w Akademii, aby zaprotestować przeciwko przyznaniu rok wcześniej Literackiej Nagrody Nobla austriackiej pisarce Elfriede Jelinek. W artykule opublikowanym na łamach „Svenska Dagbladet” Ahnlund poddał decyzję kolegów miażdżącej krytyce, twierdząc, że uhonorowali najbardziej prestiżową nagrodą literacką autorkę książek „pasożytniczych”, ubogich w myśli i idee, „pozbawionych śladu artystycznej konstrukcji” i stanowiących mieszaninę pornografii i przemocy.

Decyzja Ahnlunda miała jedynie charakter symboliczny, gdyż miejsca w Akademii przyznawane są dożywotnio. Chociaż więc profesor nie pojawiał się na obradach od lat, krzesło numer 7 aż do środy 28 listopada ? przynajmniej oficjalnie ? należało do niego.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy