Wybrano Sportowe Książki Roku 2018

15 lutego 2019


Poznaliśmy oficjalne wyniki szóstej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku. Które tytuły spotkały się z największym uznaniem ekspertów i czytelników?

Rynek polskiej literatury sportowej jest coraz większy. W samym tylko 2018 roku w ręce czytelników trafiło ponad sto pięćdziesiąt tytułów reprezentujących różne formy ? biografie, monografie, poradniki czy albumy. Z tego zacnego grona szósty rok z rzędu wybrano Sportowe Książki Roku. Laureatów w sześciu kategoriach wyłania grupa wytypowanych ekspertów ? w tym dziennikarzy i blogerów ? w niepublicznym głosowaniu. Z kolei najlepsze polskie i zagraniczne książki wskazują czytelnicy.

Najlepsza książka piłkarska / Najlepsza książka historyczna: Jonathan Wilson „Aniołowie o brudnych twarzach” (tłum. Michał Okoński, wyd. Sine Qua Non)

Przed rokiem pierwszy raz w historii plebiscytu jedna książka wygrała dwie kategorie ekspertów. Stało się tak za sprawą znakomitej opowieści Pawła Czado o Górniku Zabrze. Takie rozstrzygnięcia stanąć mogą się wkrótce tradycją, bowiem w 2018 roku za najlepszą książkę piłkarską i najlepszą książkę historyczną eksperci uznali „Aniołów o brudnych twarzach” Jonathana Wilsona. Wybór ten jednak nie dziwi ? publikacja o futbolowej historii Argentyny nie jest bowiem wyłącznie książką sportową, a znakomitą opowieścią o kulturze, uwarunkowaniach społecznych i życiu zwykłych obywateli tego południowoamerykańskiego kraju, którzy kochają swoich idoli tak, jakby ci byli ich najbliższą rodziną. Jonathan Wilson jest jednym z najlepszych autorów na rynku literatury sportowej, co potwierdził również tym tytułem.

Najlepsza biografia: Andrew Downie „Doctor Socrates. Piłkarz, filozof, legenda” (tłum. Michał Czyż, wyd. Arena)

Nie da się ukryć, że 2018 rok nie był szczególnie urodzajny pod kątem biografii sportowców, jednak wyróżniona przez ekspertów lektura pozytywnie odbiegała od tego trendu. Pomimo pewnych widocznych mankamentów, „Doctor Socrates” to biografia człowieka żyjącego w najbardziej burzliwych czasach po zakończeniu drugiej wojny światowej, mającego jednocześnie odwagę wyrażać swoje zdanie, nie bacząc na konsekwencje. Grecki Sokrates mawiał, że „często język wyprzedza myśli”. Fraza ta doskonale oddawała charakter brazylijskiego piłkarza, ale pokazywana w ten sposób odwaga nie była odwagą na pokaz ? z książki wyłania się bowiem obraz człowieka, który niezależnie od tego, czy miał do czynienia z klubowym działaczem czy wysoko postawionym politykiem, atakował, idąc po swoje i czerpiąc z życia pełnymi garściami.

Najlepsza książka górska: Bartek Dobroch „Artur Hajzer. Droga Słonia” (wyd. Znak)

Organizatorzy plebiscytu piszą, że „Droga Słonia” to jedna z najlepszych biografii ludzi związanych z górami, jaka pojawiła się w Polsce w ostatnich latach. Wyczerpuje temat całkowicie, nie pomijając żadnych szczegółów i napisana jest w sposób, który nie odstraszy od niej także tych, którzy z górami na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego. To nie jest laurka Hajzera, tylko słodko-gorzka opowieść o prawdziwym człowieku ? z jego zaletami, wadami, umiejętnościami i ułomnościami. Co więcej, wszystko to ubrane jest w świetną literacko szatę, dzięki czemu siadając raz do książki nie chce się przerywać i odkładać jej na półkę.

Najlepszy poradnik: Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski „Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz” (wyd. Agora)

To nie jest zwykły poradnik. Nie ma w nim bowiem wyłącznie informacji o tym, jak przygotowywać się do biegu, czy jaki reżim żywieniowy stosować. Domaradzka i Zakrzewski zdecydowali się na umieszczenie w swojej publikacji znacznie szerszego zakresu wiedzy, jak chociażby sposobów uwieczniania swoich biegów czy życia w szeroko pojętej społeczności biegaczy ultra. Całość wydana jest w estetycznej i kolorowej oprawie, przyciągającej wzrok nawet najbardziej wybrednych czytelników.

Najlepsza książka dla dzieci: Łukasz Olkowicz ? seria „Wybieram swój sport” (wyd. Polarny Lis)

„Wybieram swój sport” to seria czterech książek dla dzieci i rodziców, autorstwa znanego dziennikarza sportowego Łukasza Olkowicza. W 2018 roku na rynku zdążyły pojawić się dwie z nich ? o sportach drużynowych i zimowych ? wzbudzając bardzo duże zainteresowanie młodych czytelników. W szczególności eksperci chwalą ciekawą koncepcję graficzną, bogatą kolorystykę i wygląd publikacji jako całość, która z pewnością przyciąga ich uwagę.

Najlepsza książka polska wg czytelników: Norbert Tkacz, Daniel Karaś i David Zeisky „Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki” (wyd. Arena)

Chyba nikt nie przypuszczał, że tytuł książki zdezaktualizuje się tak szybko po jej premierze. Książka Norberta Tkacza, Daniela Karasia i Davida Zeisky’ego o węgierskiej Złotej Jedenastce zapewniła swoim bohaterom miejsce w historii polskiej literatury sportowej, zdobywając najwięcej głosów w polskiej kategorii głosowania czytelników. To już nie są „Mistrzowie bez tytułu”. To mistrzowie z tytułem Sportowej Książki Roku. Głosujący postanowili docenić zaangażowanie autorów. którzy stworzyli wciągającą książkę, w której piłka nożna jest poniekąd tylko tłem opowieści. Najlepsza węgierska drużyna jest tutaj często punktem wyjścia do dużo poważniejszych rozmów, a całość staje się niezwykle interesująca dzięki przemycaniu obrazu Węgier jako narodu ogółem. To nie jest tylko książka sportowa, ale książka społeczna, wyjaśniająca historię kraju, jego bieżącą politykę, genezę powszechnego przyzwolenia na korupcję czy obecności w tutejszym sporcie biedniejszej wersji rosyjskich oligarchów.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła książka Andrzeja Strejlaua i Jerzego Chromika ? „On, Strejlau”. Podium zamknął zbiór opowieści o klubie Lotto Ekstraklasy ? „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”.

Najlepsza książka zagraniczna wg czytelników: Marc „Elvis” Priestley „Mechanik. Kulisy padoku Formuly 1 i tajemnice rywalizacji” (tłum. Bartosz Sałbut, wyd. Sine Qua Non)

W kategorii książek zagranicznych przetłumaczonych na język polski „Mechanik” był bezkonkurencyjny, wyprzedzając swoich rywali o kilka długości. Czytając „Mechanika” poznacie prawdziwy świat F1. Jego blaski i cienie. To, co widzimy co weekend na ekranach telewizorów jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Marc nie koloryzuje, a jego opowieść jest bardzo autentyczna. Ukazuje rzeczywistą twarz dyscypliny. Przedstawia świat kierowców, ale ? co ciekawsze ? też codzienność całego zespołu, który stoi za sukcesem pojedynczego człowieka. „Elvis” zabierze was zarówno do fabryki i garażu McLarena, jak i na szalone imprezy, niejednokrotnie kończące się skandalicznymi wybrykami członków ekipy. Wraz z nim ponownie przeżyjecie emocje wyścigów i ujrzycie pit-stop oczami mechanika. To książka o wielu odsłonach, którą czyta się z niepohamowaną przyjemnością.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła książka Billa Simmonsa ? „Wielka księga koszykówki”. Podium zamknęły „Etapy” o Tour de France autorstwa Richarda Moore’a.

Sportowa Książka Roku to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie plebiscyt, w którym nagradzane są najlepsze książki o tematyce sportowej w kraju. Swoich faworytów wybierają eksperci oraz czytelnicy (w głosowaniu, które trwa miesiąc). W tym roku plebiscyt odbył się po raz szósty.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy