Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

1 lipca 2014

wroclaw-stolica-ksiazki-unesco
Wrocław otrzymał przyznawany co roku przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2016. Komitet selekcyjny wyróżnił Wrocław „za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów”, a zwłaszcza „za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym”.

Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, przekazała osobiste gratulacje dla miasta. „Wrocław przygotował wybitny program nakierowany na promocję czytelnictwa wśród szerokiej publiczności przez cały rok” ? powiedziała.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 roku. W związku z rosnącym sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło rozszerzyć swoje działania o Światową Stolicę Książki, która od 2001 wybierana jest na roczną kadencję. Do komisji przyznającej tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO zaprosiło przedstawicieli z Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowej Federacji Sprzedawców Książek. Uwzględnienie tych instytucji zapewnia, że wszystkie trzy największe grupy w branży wydawniczej mają wpływ na wybór Światowej Stolicy Książki. Najważniejsze kryteria, którymi sugeruje się komisja przyznająca tytuł to zaangażowanie danego miasta w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz stworzenie programu, który przyniesie długofalowe korzyści dla zaangażowanych partnerów i całego społeczeństwa.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt w roku 2001, a przez następne trzynaście lat miasta takie jak Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013) zostały nagrodzone tym wyróżnieniem. Aktualnie Port Harcourt w Nigerii sprawuje rolę Światowej Stolicy Książki, a w roku 2015 przejmie ją Incheon w Korei Południowej.

„Ten tytuł z pewnością wzmocni program literacki przygotowywany w kontekście pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Liczymy na efekt synergii pomiędzy wydarzeniami zorganizowanymi w ramach Światowej Stolicy Książki UNESCO a programami i projektami przygotowywanymi z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016” ? powiedział Krzysztof Maj, dyrektor Wrocławia ESK 2016.

fot. Klearchos Kapoutsis

Tematy: , ,

Kategoria: newsy