banner ad

Wiersz „Portret kobiecy” Wisławy Szymborskiej w nowej kampanii marki biżuterii Yes

9 listopada 2023

Sieć salonów jubilerskich Yes w nowej kampanii postawiła na poezję. W zamieszczonym w sieci spocie wykorzystano wiersz Wisławy Szymborskiej „Portret kobiecy”, recytowany przez samą autorkę. Do sprzedaży trafiła również przypinka z motywem, który pojawił się na jednym z kolaży noblistki.

W ramach akcji „Jestem kobieta” marka Yes od trzech lat przedstawia różne odsłony kobiecości, o które kobiety muszą walczyć. W tym roku stworzono nową kampanię, której podstawą jest poezja Wisławy Szymborskiej. Jak przekonuje sieć salonów jubilerskich, wprawdzie „Portret kobiecy” powstał w latach 70. ubiegłego wieku, to zaskakująco trafnie opisuje wciąż aktualną sytuację kobiet. Noblistka punktuje w nim sprzeczne oczekiwania i wymagania, jakie stawiane są kobietom. Musi być jednocześnie silna i słaba, inteligentna i naiwna, skromna i wyzwolona, zaradna i bezradna, i koniecznie młoda.

„Chcieliśmy pokazać absurd społecznych oczekiwań, z którymi wciąż spotykają się kobiety” – mówi Justyna Lach, dyrektorka marketingu firmy Yes. „Chociaż minęło kilkadziesiąt lat od jego powstania, wiersz Szymborskiej świetnie to pokazuje. I teraz każda z nas może zdecydować, co z tymi oczekiwaniami zrobi – czy się im podda, czy tak, jak nasza bohaterka, postara się od nich uwolnić” – dodaje.

Spot powstał we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Symbolem tej współpracy jest również przypinka z logo Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Inspiracją do projektu był kolaż stworzony przez samą poetkę. Wykonana z pozłacanego mosiądzu ozdoba jest już dostępna w sprzedaży w cenie 149 złotych.

„Wisława Szymborska była nie tylko utalentowana literacko, ale także plastycznie. W młodości ilustrowała książki, pod koniec lat 60. zaczęła tworzyć kolaże. Na jednym z nich znajduje się kompozycja przedstawiająca twarz: z ust wyrasta gałązka z dwoma liśćmi. Ten motyw wykorzystaliśmy w projekcie statuetki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz zaproponowaliśmy firmie Yes do projektu eleganckiej przypinki. Tworząc tę przypinkę Yes włącza się w obchody Roku Wisławy Szymborskiej – w stulecie jej urodzin” – komentuje Michał Rusinek, prezes Fundacji.

Poniżej możecie zobaczyć spot z wierszem Wisławy Szymborskiej:

[am]
fot. mat. prasowe Yes

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy