Wielka Brytania uczciła 200-lecie wydania „Frankensteina” okolicznościową monetą

5 stycznia 2018


W 2018 roku mija 200 lat od wydania powieści „Frankenstein” autorstwa Mary Shelley. Królewska Mennica Brytyjska postanowiła uczcić ten fakt okolicznościową monetą.

Każdego roku Królewska Mennica Brytyjska, jedna z najstarszych mennic w Europie i największy na świecie eksporter monet, wydaje pamiątkowe projekty z okazji ważnych rocznic. W 2018 roku takich jubileuszy jest wiele, stąd też wyemitowano już serię monet, które upamiętniają 100-lecie zakończenia I wojny światowej, utworzenia RAF-u i nadania praw wyborczych kobietom. Uczczono też piąte urodziny księcia Jerzego z Cambridge oraz 200-lecie opublikowania „Frankensteina”.

Na monecie nawiązującej do klasycznej powieści grozy nie widnieje osławione monstrum, w które na ekranie wcielał się m.in. Boris Karloff i Robert de Niro, lecz stylizowany na wykres kardiogramu tytuł „Frankenstein” i opis „1818 Współczesny Prometeusz 2018”. „Opisując narodziny 'potwora’, Shelley z ponad stuletnim wyprzedzeniem przewidziała epokę inżynierii genetycznej i chirurgii transplantacji medycznej” ? skomentowano w uzasadnieniu wydania monety.

Kolekcjonerskie monety są już dostępne w ofercie mennicy. Sprzedawane są w kilku wersjach (m.in. srebrnych i złotych). Można je zakupić jedynie w kompletach, dlatego trzeba liczyć się z wydatkiem od 55 do 550 funtów.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy