Ujawniono list, w którym Charles Baudelaire nazwał Victora Hugo idiotą

23 czerwca 2014

baudelaire-kontra-hugo
Nieznany dotąd publicznie list Charlesa Baudelaire?a rzuca światło na stosunek poety do jednego z najsłynniejszych francuskich pisarzy XIX wieku, Victora Hugo. Chociaż publicznie chwalił jego prace, w skrytości nie przepadał za autorem „Nędzników” i uważał go za „idiotę”.

W datowanym na 8 stycznia 1860 roku liście do nieznanego z imienia i nazwiska korespondenta Baudelaire lamentuje, jak to Hugo wysyła wciąż do niego „głupie listy”, co zainspirowało go do „napisania eseju dowodzącego, że ? jakimś nieuchronnym prawem ? geniusz zawsze okazuje się idiotą”. List sprzedany został w nowojorskim domu aukcyjnym Christie?s wraz z pierwszym wydaniem „Kwiatów zła” za sumę 293 tysięcy dolarów.

Postawa Baudelaire?a wyrażona w zasadzie w krótkim postscriptum listu może zdziwić niektórych wielbicieli jego twórczości, gdyż oficjalnie obydwaj panowie darzyli się atencją. Hugo chwalił i wspierał Baudelaire?a, gdy wytoczono mu proces o obrazę dobrych obyczajów utworami ze zbioru „Kwiaty zła”. Baudelaire z kolei dedykował mu dwa swoje wiersze, zaś w obszernej recenzji opublikowanej w „Le Boulevard” w 1862 roku bardzo chwalił „Nędzników”.

W rzeczywistości jednak Baudelaire skrycie gardził Hugo. W liście do matki określił „Nędzników” jako powieść „podłą i nieudolną”, dodając, że wcześniejsza recenzja dowodzi jedynie, że w tym temacie posiadł „sztukę kłamania”.

fot. Christie’s, Nadar
źródło: The Guardian, Christie’s

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy