Tak wyglądał prawdziwy BFG! Oto człowiek, który zainspirował Dahla do stworzenia postaci z kart słynnej książki

5 sierpnia 2016

prawdziwy-gigant-dahla-1
Olbrzym z wielkimi uszami, którego czytelnicy znają z kart powieści ?BFG?, istniał naprawdę! Tworząc sympatycznego giganta, Roald Dahl inspirował się autentyczną postacią ? Walterem Saundersem. Historia tego człowieka zainteresowała media przy okazji wejścia na ekrany kin filmowej adaptacji powieści w reżyserii Stevena Spielberga.

Roald Dahl spotkał Waltera w 1946 roku, gdy ten wykonywał prace remontowe dla jego babci. Wally, bo tak nazywali go przyjaciele, miał prawie 2 metry wzrostu, promieniejącą ciepłem twarz, szerokie ramiona, dłonie wielkie jak kiście bananów i ogromne uszy, którymi potrafił poruszać. Mówił z bardzo mocnym wiejskim akcentem i przekręcał słowa. Niektórzy twierdzili, że był tak silny, że potrafił zginać na kolanie metalowe rurki.

prawdziwy-gigant-dahla-2

Pisarz zatrudnił Waltera w 1954 roku do prac remontowych przy swoim domu w Buckinghamshire, m.in. do budowy szopy, która miała służyć za miejsce do pisania. Później przez długie lata polegał na ulubionym fachowcu. Z czasem znajomość przerodziła się w przyjaźń i panowie regularnie spotykali się w klubie Royal British Legion. Walter odwiedzał również Roalda w domu w Great Missenden, by w każdy piątek rozgrywać z nim partyjkę snookera.

To właśnie Walter zainspirował Dahla do stworzenia postaci dobrodusznego olbrzyma, którego świat poznał jako BFG ? Bardzo Fajnego Giganta (albo BFO). „Kiedy książka została napisana, nie wiedziałem, że to ja jestem BFG. To stało się później, kiedy ludzie zaczęli przychodzić do mnie i pytać: 'czy to ty Willy?'” – wspominał po latach mężczyzna.

prawdziwy-gigant-dahla-3

Walter Saunders zmarł w 2004 roku w wieku 91 lat. Choć miał okazję zobaczyć, jak odwzorował go na ilustracjach w książce Quentin Blake, nie doczekał się filmu Stevena Spielberga. Na londyńską premierę zaproszona została za to jego córka, Anthea. „To było bardzo emocjonujące zobaczyć go po raz pierwszy na dużym ekranie. Wyglądał dokładnie jak mój tata” – powiedziała 68-letnia kobieta, zapewniając, że jej ojciec byłby zachwycony filmem.

Z okazji premiery filmu do księgarń trafiło wznowienie książki „BFG” opublikowane przez wydawnictwo Znak.

prawdziwy-gigant-dahla-4

[aw]
źródło: Daily Mail, The Sun

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy