Sutki na kolanie, kobiecy pejzaż czy małpi punkt widzenia na ewolucję? Oto nominowani do Najdziwniejszego Tytułu Książki 2017

8 lipca 2017


Każdego roku rynek dostarcza obfitości książek, których tytuły zdumiewają, zaskakują, rozbawiają. Właśnie możemy poznać najlepsze zeszłoroczne „okazy”. Organizatorzy nagrody Diagram Prize ogłosili listę nominowanych publikacji, które zawalczą o miano Najdziwniejszego Tytułu Książki 2017 roku.

Listę pięciu nominowanych książek otwiera „Nipples on my knee”, w której autorzy, Graham i Debra Robertson, dzielą się „czasem humorystycznymi, czasem smutnymi, ale zawsze przejmującymi” doświadczeniami z 25 lat pracy w branży owczarskiej. Z uwagi na treść książki przypuszczamy, że tytuł ma znaczyć „Smoczki na moim kolanie” i odnosić się do karmienia małych jagniątek z butelki ze smoczkiem. Jak jednak wiadomo, wiele słów w angielskim ma podwójne znaczenie, przez co tytuł można również przetłumaczyć jako „Sutki na moim kolanie”. Jak mówi koordynator nagrody, Tom Tivan, ta książka to jak na razie jeden z faworytów czytelników, ponieważ łączy temat hodowli zwierząt z odrobiną sprośności w stylu brytyjskich komedii z serii „Cała naprzód”.

„Nipples on my knee” ma silną konkurencję w postaci „Love Your Lady Landscape” (z ang. „Pokochaj swój kobiecy pejzaż”) autorstwa Lisy Lister, której podtytuł zachęca: „Trust your gut, care for ?down there? and reclaim your fierce and feminine she”, co można przetłumaczyć jako „Zaufaj swojemu jelitu (albo brzuchowi – przyp. red.), zadbaj o to na dole i odzyskaj swoją niezłomną i kobiecą siłę”. Zgodnie z opisem wydawcy autorka, korzystając z 11-letniego doświadczenia, proponuje mnóstwo narzędzi i praktyk, takich jak ziemska duchowość, nauki szamańskie, ruch i taniec, a także ćwiczenia oddechu, aby nauczyć kobiety, jak nawiązywać kontakt ze swą kobiecą mądrością i przywrócić równowagę we wszystkich aspektach swego życia.

Jak zwykle wśród nominowanych nie zabrakło publikacji niszowych: książek akademickich i specjalistycznych, które są niezwykle poważne i pisane naukowym tonem, a przy tym nieumyślnie humorystyczne. Do takiej kategorii zaliczyć można „An Ape’s View of Evolution” (z ang. „Małpie spojrzenie na ewolucję”) Petera Andrewsa dającą nowy wgląd w procesy ewolucyjne, które doprowadziły do powstania gatunku ludzkiego. List bestsellerów nie podbije też zapewne „Australian Pre-Decimal and Decimal Coin Errors: The Premier Guide for Australian Pre-Decimal and Decimal Coin Errors” (z ang. „Błędy na australijskich monetach w systemie dziesiętnym i przeddziesiętnym: Główny przewodnik po błędach na australijskich monetach w systemie dziesiętnym i przeddziesiętnym”) pod redakcją Iana McConnelly’ego. Publikacja reklamowana jest jako absolutnie obowiązkowa pozycja dla kolekcjonerów australijskich błędów menniczych.

Listę nominowanych zamyka „The Commuter Pig-Keeper” (z ang. „Dojeżdżający hodowca świń”) autorstwa Michaeli Giles. Książka ta jest „wszechstronnym przewodnikiem” przeznaczonym dla weekendowych rolników, którzy hodują lub chcieliby hodować świnie. Autorka przekonuje, że posiadanie niedużej trzody chlewnej jest zadaniem, które wymaga wiedzy, ale niekoniecznie czasu.

Nagroda Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznawana jest od 1978 roku. Zwycięzcę internetowego plebiscytu poznamy 28 lipca. Laureat oprócz zaszczytnego miana otrzymuje butelkę „znośnego” bordo.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy