banner ad

Sprzedano komiks za 2,16 miliona dolarów

1 grudnia 2011

W środę sprzedano rzadki, zachowany w idealnym stanie egzemplarz ?Action Comics No. 1? za kwotę 2 161 000 dolarów. Jest to najwyższa suma, jaką zapłacono kiedykolwiek za pojedynczy komiks.

Egzemplarz, którego stan oceniono na 9.0 został wystawiony na licytację online na www.comicconnect.com. Aukcja zaczynała się od zaledwie 1 dolara, aczkolwiek ukryta cena minimalna wynosiła 900 tysięcy dolarów. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, żeby cena za komiks przełamała barierę 2 milionów dolarów.

„Kiedy w 2010 sprzedaliśmy egzemplarz, którego stan oceniono na 8.5, za 1,5 miliona dolarów, naprawdę wierzyłem, że ustanowiliśmy rekord niemożliwy do pobicia przez długie lata” ? przyznaje Stephen Fishler, dyrektor generalny ComicConnect.com.

Chociaż Fishler oficjalnie tego nie potwierdza (sprzedawca i kupiec chcieli pozostać anonimowi), wielu ekspertów uważa, że jest to egzemplarz należący do gwiazdy Hollywood, a zarazem wielkiego fana opowieści obrazkowych ? Nicolasa Cage?a. Wskazują na to m.in. informacje o wcześniejszych transakcjach zakupu/sprzedaży oraz kradzieży wystawionego na aukcji komiksu.

W 1992 zlicytowany w środę ?Action Comics No. 1? sprzedano za 86 tysięcy dolarów, natomiast pięć lat później został on zakupiony za 150 tysięcy dolarów (wtedy też za identyczną kwotę nabył swój egzemplarz Nicolas Cage). Również daty związane z kradzieżą i odnalezieniem komiksu pokrywają się w obu przypadkach. W 2000 roku należący do aktora egzemplarz został ukradziony z jego domu zza specjalnie zabezpieczonej ramy, wraz z dwoma innymi bardzo rzadkimi komiksami („Detective Comics No. 27” i „Marvel Mystery No. 71”). Dokładny moment zniknięcia nie jest znany, ale minął prawdopodobnie tydzień do czasu, aż aktor zorientował się, że rama, w której trzymał komiksy jest pusta. „Marvel Mystery No. 71” powrócił do właściciela kilka miesięcy później, ale pozostałe dwa tytuły uznano za stracone. Niespodziewanie w kwietniu 2011 „Action Comics No. 1” odnalazł się w jednym z opuszczonych magazynów w San Fernando Valley. Natrafił na niego mężczyzna, który kupił zawartość nieruchomości. Cage opublikował wtedy oświadczenie, w którym wyraził nadzieję, że cenna pamiątka zostanie zwrócona jego rodzinie. Z racji tego, że wypłacono mu już ubezpieczenie, był gotów dojść do finansowego porozumienia w celu odzyskania własności. Czy jednak udało mu się uzyskać komiks ? tego już nie podano do publicznej wiadomości.

„Action Comics No. 1” oryginalnie ukazał się w 1938 roku i kosztował zaledwie 10 centów. To właśnie w tym komiksie po raz pierwszy pojawiła się postać Supermana. Kolekcjonerzy twierdzą, że na rynku pozostało około 100 egzemplarzy, z czego zaledwie 5 (wszystkie w prywatnych rękach kolekcjonerów) mają stan zbliżony do egzemplarza Nicolasa Cage?a.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy