banner ad

Serial „Black Mirror” doczeka się również książkowych antologii! Charlie Brooker będzie czuwać nad projektem

14 czerwca 2017


„Black Mirror”, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących seriali telewizyjnych ostatnich lat, już wkrótce doczeka się rozwinięcia w literackiej formie! Właśnie zapowiedziano wydanie trzech książek z zupełnie nowymi historiami osadzonymi w świecie stworzonym przez Charliego Brookera.

Wiemy już, że książki, podobnie jak serial, będą miały formę antologii. W każdym tomie znajdą się trzy nowele napisane przez różnych autorów, a każda z nich będzie oryginalnym pomysłem, którego dotąd nie przedstawiono w żadnym z odcinków „Black Mirror”. Choć nie znamy jeszcze nazwisk pisarzy, którzy wezmą udział w projekcie, to według oficjalnych zapowiedzi mają to być czołowi twórcy literatury. Redaktorem prowadzącym odpowiedzialnym za ostateczny kształt historii zawartych w książkach będzie Charlie Brooker, angielski satyryk, pisarz, dziennikarz, producent i pomysłodawca serialu „Black Mirror”.

Brooker, znany z ironicznego poczucia humoru, ogłosił, że historie pojawią się „w nowym, zaawansowanym technologicznie formacie znanym jako książka”. Dodał też w prześmiewczym stylu, jak korzystać z tego niesamowitego wynalazku: „Wystarczy rzucić okiem na atramentowy kod wydrukowany na papier, a obrazy i dźwięki w magiczny sposób pojawią się w twojej głowie i zaczną opowiadać historię. Brzmi to dla mnie nieprawdopodobnie, ale zobaczymy”.

Charlie Brooker

Na temat projektu wypowiedział się również Jake Lingwood z wydawnictwa Del Rey, które odpowiedzialne będzie za publikację książek na rynku angielskim. „’Black Mirror’ to najinteligentniejszy, najbardziej wyrazisty serial w telewizji. Jako fani od zawsze desperacko wyczekiwaliśmy nowych odcinków” – napisał w oświadczeniu. Teraz wreszcie będzie można cieszyć się nowymi historiami nie tylko za sprawą telewizyjnego formatu. „Czujemy się zainspirowani entuzjazmem, jaki przejawia Charlie wobec tego projektu, i jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywą pracy z wybitnie uzdolnionymi powieściopisarzami, aby stworzyć więcej historii osadzonych w świecie 'Black Mirror'” – dodał Lingwood.

Premiera pierwszej książki zapowiedziana jest na 22 lutego 2018 roku. Kolejny tom ma ukazać się jesienią 2018 roku, a trzecia część ? w 2019 roku.

Dla wszystkich, którzy nie wiedzą ? „Black Mirror” to angielski serial w formie antologii, który wykorzystuje elementy science-fiction po to, aby opowiedzieć o zmianach, jakie za sprawą nowoczesnych technologii zachodzą w życiu zarówno pojedynczych ludzi, jak i całych społeczeństw. Produkcję Charliego Bookera można określić jako dystopię i satyrę, ale równocześnie ? ze względu na sporą różnorodność i odmienne wizje reżyserów poszczególnych odcinków ? romans, czarną komedię, thriller polityczny. W serialu poruszane są między innymi takie problemy, jak klonowanie czy zagrożenie płynące z nadmiernego dzielenia się swoją prywatnością na portalach społecznościowych. Do tej pory wyemitowano 3 sezony. Premiera najnowszej odsłony zaplanowana jest na jesień 2017 roku na platformie Netflix.

[mw]
źródło: Bookseller

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy