Rodzinne miasto Raya Bradbury’ego chce postawić pisarzowi pomnik

24 maja 2017


Waukegan w stanie Illinois, rodzinne miasto Raya Bradbury’ego, chce postawić pomnik w hołdzie pisarzowi. Projekt został już wybrany, aktualnie trwa zbiórka pieniędzy na realizację przedsięwzięcia.

Choć Ray Bradbury przez większość życia mieszkał w Kalifornii, na świat przyszedł w Waukegan położonym nad jeziorem Michigan. W tym typowym staromodnym amerykańskim mieście pisarz spędził jedynie wczesną młodość, ale na zawsze pozostało ono w jego sercu. To właśnie Waukegan stanowiło inspirację dla sennego miasteczka Green Town, w którym rozgrywała się akcja m.in. powieści „Jakiś potwór tu nadchodzi” i „Słoneczne wino”. To z sentymentu do miejscowej biblioteki publicznej, której był częstym gościem w dzieciństwie, pisarz przekazał tej instytucji w spadku swoje prywatne zbiory książek.

Teraz dyrektor biblioteki wraz z grupą prominentnych mieszkańców chce oddać hołd wielkiemu autorowi oraz jego wyobraźni, wznosząc przed wejściem do budynku pomnik. Statua zaprojektowana przez rzeźbiarza Zachary’ego Oxmana ma przedstawiać Raya Bradbury’ego dosiadającego rakietę, który trzyma w ręce uniesioną do góry książkę. Pomnik ma mieć ponad 3,5 metra wysokości i zostanie wykonany ze stali nierdzewnej.

Koszt całego przedsięwzięcia wynosi niemało, bo aż 125 tysięcy dolarów. Stąd też zdecydowano się zwrócić z prośbą o pomoc w jego sfinansowaniu do miłośników twórczości pisarza. Aby zachęcić czytelników do wsparcia budowy pomnika, biblioteka w Waukegan obiecała każdej osobie, która wpłaci co najmniej 150 dolarów, jedną książkę z prywatnej biblioteczki Bradbury’ego z wklejonym specjalnym exlibrisem potwierdzającym autentyczność. „Ray był zapalonym czytelnikiem, książek więc nie zabraknie” – zapewnia dyrektor biblioteki Richard Lee.

Zmarły w 2012 roku Ray Bradbury na świecie uchodzi za jednego z najważniejszych twórców fantastyki. W Polsce wciąż jednak cierpimy na niedobór jego książek – ukazało się zaledwie kilka tytułów, w tym te najsłynniejsze, jak „Kroniki marsjańskie” czy „451 stopni Fahrenheita”. Wielbicieli literatury fantastycznej z pewnością ucieszy więc wiadomość, że wydawnictwo Mag szykuje dwa zbiorcze tomy dzieł pisarza. W każdym zmieszczą się po trzy jego powieści (zarówno te znane, jak i dotąd nietłumaczone pozycje).

Poniżej możecie zobaczyć wizualizację pomnika, który ma stanąć w Waukegan:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy