Widowiskowy musical „Dracula” na podstawie powieści Brama Stokera. Premiera w Teatrze Muzycznym w Łodzi

15 maja 2024

Samotność, nieśmiertelność, sny o potędze i odwieczna walka dobra ze złem – polscy twórcy teatralni postanowili na nowo opowiedzieć historię znaną z „Drakuli” Brama Stokera. Musical skomponowany przez Jakuba Lubowicza, z librettem i w reżyserii Jakuba Szydłowskiego zagości na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi już w sobotę, 18 maja. W tytułowej roli wampira-arystokraty zobaczymy naprzemiennie Pawła Erdmana i Janusza Krucińskiego.

Jakub Szydłowski sięgnął po powieść Brama Stokera i postać wampira-arystokraty, by przedstawić ją inaczej niż w najbardziej znanych kinowych adaptacjach. Skoncentrował się na odwiecznym ludzkim pragnieniu nieśmiertelności, samotności, ale też na niejednoznaczności bohaterów uwikłanych w odwieczną walkę dobra ze złem.

„Literacki pierwowzór ma formę listów, wycinków prasowych czy fragmentów dzienników, dzięki czemu buduje złożoność uczuć i emocji. To daje wiele możliwości interpretacji. Nasza realizacja wymyka się znanym filmowym ujęciom – nie ma tu jednoznacznie złych czy dobrych postaci, co daje wykonawcom ogromne pole do popisu. Tu wszyscy są w jakimś stopniu ofiarami tego, co ich spotyka” – mówi o swojej wizji Jakub Szydłowski, reżyser i autor libretta, którego konsultacją dramaturgiczną wsparła pisarka Ałbena Grabowska.

Mroczna opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni wieków, toczyć się będzie w rytm muzyki autorstwa Jakuba Lubowicza. Spektakl rozpisany został na orkiestrę symfoniczną, a klasyczne musicalowe brzmienie wzbogacone zostało o nowoczesne środki operowe.

Wizualna strona spektaklu ma budować atmosferę gotyckiej historii mocno osadzonej w epoce. Na potrzeby musicalu powstało ponad 400 kostiumów, nad którymi przez 3 miesiące pracowało 12 krawcowych i krawców. Stworzono 20 peruk i 50 rekwizytów wykonanych specjalnie na potrzeby tego przedstawienia, w tym tak skomplikowane jak płonący krzyż i świecące oczy do masek wilków. Do produkcji scenografii, zbudowanej dzięki zaangażowaniu 6 rzeźbiarzy i dekoratorów, użyto 6,5 tony stali. Do jej przywiezienia potrzebne były aż 4 tiry.

O obsadzie głównych ról musicalu zdecydował casting, do którego zgłosiło się blisko 160 wykonawców. Do kolejnego etapu przeszło 70 z nich. „Podczas przesłuchań spotkaliśmy się z dobrze nam znanymi nazwiskami, ale pojawiło się kilka nowych, bardzo interesujących osób” – relacjonuje Jakub Szydłowski. „O ostatecznym wyborze wykonawców zdecydowały nie tylko umiejętności wokalne i taneczne, ale też sceniczny temperament potrzebny do zbudowania wyrazistych postaci, pozwalających dobrze znaną opowieść zinterpretować na nowo” – wyjaśnia.

Z rolą tytułową zmierzą się naprzemiennie Paweł Erdman – solista Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Janusz Kruciński – prawdziwa legenda polskich scen musicalowych. W pogromcę wampirów profesora Van Helsinga wcielą się Piotr Płuska i Wojciech Dmochowski. „Uwielbiam, kiedy w spektaklu dobro zwycięża nad złem i lubię grać silne postaci, zdecydowane i walczące o sprawiedliwość, mające w sobie ten mroczny, niedopowiedziany pierwiastek. A taki właśnie będzie Van Helsing” – zapowiada Płuska.

W tej opowieści nie zabraknie też wyrazistych postaci kobiecych. W roli Lucy Westenry, pierwszej ofiary hrabiego-wampira zobaczyć będzie można znaną łódzkiej publiczności Agnieszkę Przekupień oraz debiutującą w Łodzi Oliwię Drożdżyk, związaną z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Z kolei Joanna Gorzała i Anna Federowicz wcielą się w Minę Murray. O uwolnienie bohaterki spod wpływu wampira walczyć będzie narzeczony Miny, Jonathan Harker. W tej roli wystąpią: święcący tryumfy na polskich scenach musicalowych Marcin Franc oraz – po raz pierwszy w Łodzi – Filip Bieliński. Postać Renfielda – urzędnika, który podróż do Transylwanii przypłaca szaleństwem – zagra Marek Prusisz na zmianę z Damianem Aleksandrem.

„Z niecierpliwością czekam na 'Draculę’, ponieważ to pierwszy spektakl autorski w naszym teatrze od dłuższego czasu. Co więcej, to dzieło twórców bardzo z nami związanych, a na scenie zobaczymy wielu naszych etatowych pracowników” – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi.

Oficjalna premiera musicalu „Dracula” odbędzie się 18 maja 2024 roku. Do końca sezonu tytuł zostanie wystawiony 10 razy i powróci w kolejnym sezonie.

[am]
fot. Michał Matuszak/mat. prasowe

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr