29 kwietnia-5 maja 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Kolejna porcja nowości książkowych – tym razem wybraliśmy dla was najciekawsze tytuły, które wydawcy opublikowali w dniach od 29 kwietnia do 5 maja.
George A. Romero, Daniel Kraus „Żywe trupy” | Opis wydawcy: Przerażająca opowieść grozy i hołd złożony geniuszowi makabry. Para lekarzy patologów zostaje zaatakowana przez martwego mężczyznę, który… nie do końca jest martwy. Epidemia zombie szybko rozprzestrzenia się na cały kraj.
Czarnoskóra nastolatka na Środkowym Zachodzie toczy bój ze świeżo zmartwychwstałymi przyjaciółmi i rodziną. Na lotniskowcu żywi marynarze ukrywają się przed martwymi, a wśród nich pojawia się samozwańczy prorok głoszący religię śmierci. Zaraza ma oczyścić ludzkość. W studiu telewizyjnym ocalały prezenter kontynuuje nadawanie, podczas gdy jego ożywieni koledzy próbują go pożreć. W Waszyngtonie pracownica federalna cierpliwie monitoruje rozwój epidemii, by pomóc w jej zwalczeniu.
Ocaleni postanawiają podążyć na mityczną północ, według pogłoski prawie wolną od zarażonych… Jednak wszędzie wokół grasują nieprzeliczone hordy zombie, a i wśród ludzi powstają bezwzględne bandy łupieżców. Ci, którzy ocaleli, stają się łupem zarówno dla żywych, jak i martwych… Recenzja książki.
Giulia Caminito „Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka” | Opis wydawcy: Piękna powieść o trudach dorastania, problemach, z jakimi musimy mierzyć się na każdym etapie życia, i nie zawsze dobrych rodzinnych relacjach.
Gaia dzielnie stawia czoło światu, który zdaje się nie mieć jej nic dobrego do zaoferowania. Mieszka w Anguillarze, nieopodal Rzymu – tu znajduje miłość i przyjaźń, tu odczuwa ciężar oczekiwań, kłamstw, rozczarowań i samotności. Wraz z biegiem czasu desperacko chce stać się inną osobą niż matka, Antonia, kobieta dumna i uparta, która chorobliwie stara się kontrolować niepełnosprawnego męża i czwórkę dzieci. Ale czy można przeciąć węzeł łączący nas z rodzicami? A może są momenty, w których nie zdając sobie z tego sprawy, zachowujemy się dokładnie tak jak oni?
„Woda w jeziorze nigdy nie jest słodka” opowiada o trudnej drodze ku dorosłości. O sile kobiety, która ma odwagę podążyć za marzeniami, i o potrzebie sprzeciwiania się wszystkim, czasem nawet najbliższym.
Phoenicia Rogerson „Herk” | Opis wydawcy: To powinna być historia Herkulesa: jego dwunastu prac, niezliczonych przygód – historia powszechnie uwielbianego bohatera, prawda? No, ale nie jest. To historia wszystkich innych: Alkmeny – matki Herkulesa (stale towarzyszą jej zbrodnie), Megary – żony Herkulesa (opowie wam o ich małżeństwie), Hylasa – pierwszego przyjaciela Herkulesa (byli czymś więcej niż tylko przyjaciółmi), Eurysteusza – nadzorował prace Herkulesa (chociaż nigdy się o to nie prosił). Jego przyjaciół i wrogów, jego żon, dzieci, kochanek i kochanków, bogów, rywali i ofiar. Pora usłyszeć ich historie.
Opowiedziana z humorem i czułością (niekiedy szokująca) nowa wersja klasycznego mitu o Herkulesie udziela głosu wszystkim tym postaciom, które dotychczas milczały.
Hanna Greń „Ci, którzy zostali” | Opis wydawcy: Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą. Zaginięcie dziewczynki. Tragiczny wypadek motocyklistów. Śmierć młodej kobiety. Gangsterskie porachunki. Każde z tych wydarzeń wymaga zdecydowanej interwencji policji z Bielska-Białej.
Dochodzenia okazują się o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Pojawiają się konflikty interesów, kłamstwa przechodzą przez gardło łatwiej niż prawda, a żądze okazują się silniejsze niż rozsądek. Niełatwo odkryć, gdzie czai się największe zagrożenie. I zapobiec eskalacji zła.
Nadkomisarz Oskar Superson musi podjąć ryzykowną grę. Stawką jest jego kariera i życie dziecka. Jeśli popełni błąd, może doprowadzić do tragedii.
Konrad Chęciński „Uzdrowisko” | Opis wydawcy: Ta rajska fasada to cmentarzysko sekretów. Nazywana Uzdrowiskiem wieś Dobrowola przez dekady słynęła wyłącznie z malowniczego jeziora i popularnego ośrodka wczasowego. Wszystko zmieniło się w 1986 roku, kiedy na idylliczny pejzaż miejscowości cień rzuciła tragedia. Piętnastoletnia Justyna Dobrowolska zaginęła bez śladu. Miała dostarczyć list do ekskluzywnej willi, w której spędzali wczasy komunistyczni oficjele. Jedynym, co pozostało po zaginionej, był zaparkowany przy bramie rower oraz torebka, rok później odnaleziona u miejscowego handlarza starociami. Ekipa poszukiwawcza zastała pusty zamknięty dom, a jego ostatni lokator rozpłynął się w powietrzu.
Dziewiętnaście lat później na camping w Dobrowoli przyjeżdża oficer Piotr Werner. Prowadzi nieoficjalne śledztwo ze względu na niepokojące listy z pogróżkami, nawiązujące do porwania Justyny. Niewiele później na tarasie willi, przy której kiedyś zaginęła nastolatka, zostają znalezione zwłoki nieznanej kobiety.
Kim jest ofiara i co łączy ją ze sprawą zaginionej dziewczyny? Kto wysyła wiadomości z pogróżkami? I czy prawda ma szansę po latach wyjść na jaw, skoro wielu mieszkańców Dobrowoli pragnie, by została pogrzebana na zawsze?
Agata Czykierda-Grabowska „Zapach świeżych trocin” | Opis wydawcy: Iza jest trzydziestotrzyletnią pisarką powieści grozy i wykładowczynią na jednej z krakowskich uczelni. Gdy na skutek niefortunnego romansu ze swoim studentem traci pracę, jej w miarę poukładane życie zaczyna się sypać. Ponadto po utracie stałej posady musi opuścić wynajmowane lokum. Z pomocą Izie przychodzi dawny kolega, który proponuje jej wynajem mieszkania pokazowego w nowo powstałym apartamentowcu na obrzeżach Warszawy.
Kobieta ma nadzieję, że w ciszy i spokoju uda jej się wreszcie wywiązać z umowy wydawniczej i napisać powieść, nad którą nie była w stanie do tej pory pracować, ponieważ brakowało jej pomysłów. Co prawda budynek nie jest jeszcze oddany do użytku, a tym samym przez nikogo zamieszkany, ale w pełni funkcjonalny, dlatego Iza przyjmuje propozycję znajomego. Niestety, już pierwszej nocy dzieje się coś, co sprawi, że pisarka zacznie wątpić w słuszność swojej decyzji.
Małgorzata Rogala „Zbrodnia przed północą” | Opis wydawcy: Mieli żyć długo i szczęśliwie… Przedwiośnie w Pełni. Po latach do rodzinnego miasteczka wraca Antoni z narzeczoną. Para kupuje dom, bierze ślub w kościele na wzgórzu i organizuje wesele w pensjonacie nad jeziorem. Na przyjęciu są obecni przyjaciele Antka z dawnych lat oraz najbliższa rodzina. Kiedy zabawa trwa na całego, na oczach gości umiera panna młoda. Wkrótce się okazuje, że została otruta.
Kto zabił Judytę? Jakim motywem kierował się sprawca? A może dziewczyna zginęła przez pomyłkę? Podkomisarz Monika Gniewosz oraz starszy aspirant Tadeusz Sokół prowadzą śledztwo, jednak podjęte działania nie przybliżają ich nawet o krok do rozwiązania zagadki. Jakby tego było mało, znika Kornelia, córka Moniki. Zaczyna się wyścig z czasem. Policjantka, rozdarta między powinnością zawodową, a pragnieniem chronienia bliskich, musi ponownie zawalczyć o bezpieczeństwo swojej rodziny.
Benoît Peeters, François Schuiten „Mroczne Miasta: Wspomnienia Wiecznej Teraźniejszości” | Opis wydawcy: Aimé, dziesięciolatek z ogoloną głową, mieszka w Taxandrii, zrujnowanym mieście pełnym kolumn korynckich i wielkich opustoszałych pałaców. Wskutek tajemniczego kataklizmu w Taxandrii uchwalono prawa Wiecznej Teraźniejszości: wszelkie wzmianki o przeszłości bądź przyszłości zostały zakazane, a wszystkie maszyny i urządzenia uznano za nielegalne. Pewnego dnia Aimé znajduje ilustrowaną książkę, która opowiada o tych straszliwych wydarzeniach. Wstrząśnięty lekturą, postanawia, że od tej pory już nic nie stanie mu na drodze. Czy uda mu się wyswobodzić z żelaznego uścisku świata Wiecznej Teraźniejszości?
Michiko Aoyama „Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece” | Opis wydawcy: „Czego szukasz?” – pyta odwiedzających bibliotekę Sayuri Komachi, tajemnicza bibliotekarka, która jakimś cudem zawsze wie, która z tysięcy książek najlepiej przysłuży się konkretnej osobie.
Nieśmiała ekspedientka chce uwierzyć w siebie. Młoda mama marzy o pracy w wydawnictwie. Utalentowany rysownik mangi poszukuje motywacji. Księgowy chciałby otworzyć sklep z antykami. Emerytowany handlowiec pragnie odnaleźć w życiu nowy cel. Jakie książki im pomogą?
W tej inspirującej opowieści obserwujemy kiełkującą w bohaterach pewność, że zmiany i rozwój są możliwe na każdym etapie, a miłość i ukojenie można znaleźć nie tylko na kartach książek, ale również we własnym życiu. Bo każdy ma swoją historię, trzeba ją tylko odnaleźć.
Agnieszka Jelonek „West Farragut Avenue” | Opis wydawcy: Lata dziewięćdziesiąte. Para dzieciaków wyjeżdża do Stanów, żeby zarobić trochę pieniędzy. Może to będzie prawdziwy amerykański sen? Najpierw jest szczęście, miłość, wielka podróż, muzyka. Dwoje ludzi, którzy odnaleźli się przez przypadek, i prawdziwe zakochanie, już na zawsze. Ameryka sprzyja miłości, nawet jeśli trudno o kasę, a skóra na dłoniach pęka od pracy. A jednak między bohaterami coś się wydarza. Pojawia się rysa. Narratorka wraca do Polski, a Drobny zostaje za oceanem. To rozstanie ma być tylko na chwilę, ale pewnego listopadowego dnia przychodzi wiadomość, po której czas zmienia się na bezpowrotnie zimowy. I jakoś będzie trzeba z tym żyć. Tylko czy to jest w ogóle możliwe? Po dwudziestu dwóch latach bohaterka wraca na West Farragut, by odnaleźć ślady Drobnego, które przecież mogą być wszędzie.
Didier Eribon „Życie, starość i śmierć kobiety z ludu” | Opis wydawcy: Nowa, długo oczekiwana książka autora słynnego „Powrotu do Reims” to opowieść o losach jego matki, która pod koniec życia, jako osoba nie w pełni sprawna, trafiła do ośrodka opiekuńczego. Eribon pisze o ostatnich dramatycznych miesiącach jej życia, ale też o wcześniejszej codziennej walce o przetrwanie, pracy w fabryce, zaangażowaniu związkowym i o szalonej miłości, jaką przeżyła w wieku osiemdziesięciu lat. To także historia skomplikowanej relacji tych dwojga – kobiety z klasy ludowej i marzącego o awansie społecznym syna, który przeszedł drogę od odrzucenia i wstydu, przez próbę akceptacji i zrozumienia, aż po swego rodzaju rozczulenie i troskę. To wreszcie bezwzględna analiza społeczna, w której autor bierze pod lupę starość. Pisze o wykluczeniu i systemowej przemocy, jakiej poddawane są starsze osoby, pokazuje też, jak bezradna wobec starości i starzejącego się podmiotu bywa filozofia. I pyta: czy osoby starsze mają szansę na polityczną reprezentację? Kto powinien przemówić w ich imieniu?
Chiang-Sheng Kuo „Stroiciel fortepianów” | Opis wydawcy: Wielki tajwański hit, najbardziej nagradzana powieść ostatnich lat, rzecz o miłości, stracie i utraconych marzeniach.
Bezimienny, łysiejący stroiciel fortepianów po czterdziestce może wedle wszelkich kryteriów uchodzić za przegranego. Miał zostać wielkim pianistą, jednak jego życie odmieniły zdrada i zawód miłosny. Opowieść stroiciela splata się z historią wdowca, który opłakuje śmierć młodej żony. W tle zaś – obok Rachmaninowa, Schuberta, Goulda i Richtera – pobrzękują echa Kawabaty, Ishiguro i „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna.
Powieść Chiang-Sheng Kuo można odczytywać nie tylko jako portret niespełnionego artysty, rzecz o stracie i pogodzeniu się z losem, lecz także jako hymn na cześć najwyższego piękna w muzyce i miłości.
Suzie Sheehy „Kwintesencja wszystkiego” | Opis wydawcy: Magiczna podróż po wielkich eksperymentach definiujących najbardziej niesamowite stulecie w historii fizyki. Od tysiącleci ludzie zadają pytania dotyczące natury materii. W XX wieku ciekawość ta doprowadziła do bezprecedensowego wybuchu odkryć naukowych, które zmieniły bieg historii.
W książce „Kwintesencja wszystkiego” Suzie Sheehy przedstawia sylwetki ludzi, którzy dzięki połączeniu geniuszu, wytrwałości i szczęścia przeprowadzili te przełomowe eksperymenty: od fizyków, którzy szybowali balonami na ogrzane powietrze w poszukiwaniu nowych cząstek, po nieoczekiwane odkrycie promieni rentgenowskich w niemieckim laboratorium. Autorka pokazuje równocześnie, w jaki sposób te eksperymenty wpłynęły na niezliczone aspekty naszego dzisiejszego życia. Radio, telewizja, chipy w naszych smartfonach, skanery MRI, sprzęt radarowy i kuchenki mikrofalowe, żeby wymienić tylko kilka: wszystko to było możliwe dzięki naszej determinacji, aby zrozumieć i kontrolować to, co widoczne dopiero pod mikroskopem.
Fradl Sztok „Białe futra i inne opowiadania” | Opis wydawcy: Pierwszy przekład zbioru opowiadań Fradl Sztok („Gezamlte ercejlungen”, 1919) ujawnia tajemniczy, prawie zapomniany talent nie tylko w zakresie literatury żydowskiej, ale w całej historii literackiego modernizmu.
Niepozbawione autobiograficznych odniesień historie osadzone są w dwóch różnych światach. Większość z nich opisuje życie społeczności w galicyjskich miasteczkach, pozostała część dzieje się w Ameryce. To właśnie w Nowym Jorku Fradl Sztok, jako poetka, zyskała rozgłos w środowisku artystycznej bohemy.
Wallace, Rivera „Asy przestworzy: Sean / Królewski Korpus Lotniczy” | Opis wydawcy: „Asy przestworzy” przedstawiają sagę rodziny Murrayów w czasie pierwszej połowy XX wieku. Seria ta jest hołdem dla wszystkich pionierów podboju przestworzy, genialnych samouków, poszukiwaczy przygód, inżynierów i konstruktorów, którzy przyczynili się do wielkiej historii aeronautyki.
Lato 1909 roku było punktem zwrotnym w epopei lotnictwa: przelot przez Kanał La Manche Louisa Blériota oraz pierwszy duży międzynarodowy mityng lotniczy w Reims we Francji. Napięta sytuacja międzynarodowa, że wielkie mocarstwa podjęły próby utworzenia sił lotniczych. W Wielkiej Brytanii narodził się Królewski Korpus Lotniczy (RAF), który odegrał kluczową rolę podczas I wojny światowej.
Sean Murray w towarzystwie swoich dzieci, bliźniaków Gavina i Andy’ego oraz najmłodszej Colleen, weźmie udział w tej wielkiej ludzkiej i
technologicznej przygodzie.
Georges Simenon „Maigret u pana ministra” | Opis wydawcy: Komisarz Maigret nie miał zaufania do polityków. Dlatego telefoniczna prośba jednego z ministrów, aby spotkali się prywatnie, niezbyt mu się podobała. I chociaż Auguste Point wyglądał na poczciwego człowieka, to dosyć szybko okazało się, że sprawa, z którą zwrócił się do Maigreta, jest nie tylko podejrzana, ale i niebezpieczna. Bo najpierw znikają dokumenty dotyczące malwersacji przy budowie sanatorium, a potem ci, którzy niepotrzebnie poznali ich treść. I zbyt dociekliwego komisarza mogą teraz spotkać poważne kłopoty…
Greg Rucka, Nicola Scott „Czarna magia: Pierwsza Księga Cieni” | Opis wydawcy: Rowan pracuje w biurze śledczym. Rowan jest także wiedźmą, pamięta zapach ciał płonących na stosie, wie, jaką moc daje odcięta lewa ręka mordercy, i zna zagrożenie, jakie niesie krew przelana na kamiennym ołtarzu przy świetle księżyca w nowiu. Problem w tym, że nie tylko ona…
„Czarna magia: Pierwsza Księga Cieni” to niezwykła mieszanka horroru i kryminału z gatunku noir autorstwa scenarzysty Grega Rucki i rysowniczki Nicoli Scott, której – dzięki subtelnej grze cieni i wychwyceniu koloru w szarościach – udało się pogodzić to, co fantastyczne i nieznane, z przyziemnością policyjnych procedur.
Guillaume Singelin „Frontier” | Opis wydawcy: Ten komiks opowiada o codzienności ludzi żyjących w nowym świecie, gdzieś na rubieżach znanego wszechświata, w całkowitym oderwaniu od swojej kolebki. Ziemia dusi się z powodu wyeksploatowania ostatnich zasobów, ostatnią nadzieją ludzkości są niezbadane przestrzenie poza granicami Układu Słonecznego. Historię podboju kosmosu śledzimy przez pryzmat burzliwych losów trójki bohaterów: naukowca Ji-soo, najemniczki Caminy i górnika Alexa. Rzadko trafia się takie połączenie – mądre i ambitne ekologiczne SF w zaskakującej, realistyczno-cartoonowej oprawie Guillaume Singelina – jednego z niekwestionowanych mistrzów współczesnego komiksu. Dla fanów filmów: „Interstellar”, „Marsjanin”.
Alicja Urbanik-Kopeć „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym” | Opis wydawcy: Alicja Urbanik-Kopeć przygląda się dziewiętnastowiecznemu rynkowi matrymonialnemu, na którym liczyły się posag, weksle i cenne pamiątki rodzinne, nierzadko pomagające narzeczonemu w spłacie długów. Szczególnie uważnie analizuje sytuację kobiet – młodych robotnic, mężatek, starych panien oraz wdów, których samodzielność finansowa stopniowo wzrastała, lecz ciężar społecznych oczekiwań pozostawał ten sam.
„Matrymonium” to barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu. Czy jednak biznes małżeński naprawdę był najlepszym z rozwiązań?
Korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników – autorka przybliża system prawno-społeczny panujący na aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi