Poznaliśmy książki nominowane do konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

10 maja 2019


Znamy listę sześciu książek, spośród których jury wybierze zdobywcę Grand Prix oraz dwóch równorzędnych wyróżnień nowego Festiwalu „Kryminalna Warszawa”, towarzyszącego 10. Warszawskim Targom Książki.

W konkursie oceniane są polskie powieści kryminalne wydane w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku. A celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych pod względem literackim kryminałów. Jury oceni nominowane książki również pod względem jakości poligraficznej, a następnie uhonoruje wyróżnieniami wydawcę i drukarnię.

Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska do ostatniego etapu konkursu nominowało następujące książki:

  • Wojciech Chmielarz „Żmijowisko”, wyd. Marginesy,
  • Mariusz Czubaj „Dziewczynka z zapalniczką”, wyd. W.A.B.,
  • Marta Guzowska „Ślepy archeolog”, wyd. Marginesy,
  • Marek Krajewski „Mock. Pojedynek”, wyd. SIW Znak,
  • Robert Małecki „Skaza”, wyd. Czwarta Strona,
  • Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”, wyd. W.A.B.

Laureatów konkursu poznamy na Gali Festiwalu „Kryminalna Warszawa”, która odbędzie się 25 maja 2019 roku o godz. 18:00 na scenie Festiwalu (poziom+2, Warszawskie Targi Książki, PGE Narodowy).

Nagroda towarzyszy nowemu festiwalowi organizowanemu w ramach Warszawskich Targów Książki. Bazując na dużym zainteresowaniu czytelników literaturą gatunkową w 2018 roku przygotowano na targach strefy tematyczne poświęcone popkulturze, tematyce górskiej, literaturze fantastycznej i kryminalnej. W strefach odbywały się spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty. Dzięki strefom miłośnicy poszczególnych gatunków literackich czy tematyki mogli w jednym miejscu znaleźć dla siebie mnóstwo atrakcji, co zostało zauważone i dobrze przyjęte przez publiczność i wystawców. Odpowiadając na potrzeby publiczności, z myślą o miłośnikach literatury kryminalnej i wszystkich jej odmian na 10. Warszawskich Targach Książki zainaugurowany zostanie nowy projekt, Festiwal „Kryminalna Warszawa”. Oprócz spotkań z cenionymi polskimi autorami kryminałów przewidziano przyznanie Grand Prix dla najlepszego kryminału. Czy laur się przyjmie i zdobędzie prestiż podobny do tego, jaki ma Nagroda Wielkiego Kalibru? Czas pokaże.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy