Pisarze, ilustratorzy książek oraz twórcy komiksów mogą spędzić miesiąc w czeskim Broumovie. Ruszył kolejny nabór na na rezydencje literackie

20 czerwca 2023

Wrocławski Dom Literatury rozpoczął nabór na kolejne rezydencje literackie w Broumovie. Na miesiąc do czeskiego miasteczka mogą wyjechać pisarze, a także ilustratorzy książek oraz twórcy komiksów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 lipca 2023 roku.

Pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018 roku. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko położone w Sudetach na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu do Broumova w 2018 roku pojechali Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, w 2019 roku – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra, w 2021 – Paulina Jóźwik, Barbara Klicka i Elżbieta Łapczyńska, a w 2022 – Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska i Magdalena Zarębska. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy też związanych z dorobkiem pisarskim lub ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć opis dotychczasowego dorobku lub próbkę prac, krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji. Formularze zgłoszeniowe znaleźć można tutaj, a regulamin rezydencji dostępny jest pod tym linkiem. Termin składania wniosków upływa 11 lipca 2023 roku.

Jak informuje Wrocławski Dom Literatury, w tym roku na rezydencję zostaną wysłane dwie osoby z Polski. Pobyty planowane są we wrześniu i październiku. Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc – w tym samym czasie jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov.

Zgłoszenia przyjmowane są od pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Uczestnicy programu otrzymają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov i jednorazowe stypendium w wysokości 2900 złotych brutto. Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Będą mogli to zrobić, nawiązując do powyższej myśli w swoim dziele lub też poprzez stworzenie krótkiego tekstu (opowiadanie, felieton, esej, komiks) na ten temat.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

[am]
fot. materiały prasowe Wrocławskiego Domu Literatury

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy