Philip Pullman zapowiada nową trylogię osadzoną w świecie „Mrocznych materii”!

15 lutego 2017


Wydawać by się mogło, że Philip Pullman, brytyjski pisarz i wykładowca akademicki, na dobre pożegnał się ze światem fantasy wykreowanym w trylogii „Mroczne materie”. Po 17 latach od publikacji ostatniej części cyklu autor zapowiedział jednak stworzenie zupełnie nowej serii książek osadzonych we wspomnianym uniwersum.

Pullman zamierza stworzyć trylogię o nazwie „The Book of Dust” (z ang. „Księga Pyłu”). Tytuł jest znaczący, gdyż Pył w świecie znanym z „Mrocznych materii” stanowi niebywale istotną, właściwie elementarną część rzeczywistości. Ta substancja opadająca z nieba na ludzi posiada bowiem świadomość oraz wiedzę. W poszczególnych częściach trylogii i przedstawionych na ich kartach światach Pył funkcjonował również jako Cząstka Rusakova, Cienie oraz Sarf. Bywał uznawany za pierwiastek boskości, ale także manifestację grzechu pierworodnego. Można zatem domniemywać, że nowe książki pozwolą na lepsze zrozumienie egzystencjalnej filozofii świata stworzonego przez Pullmana.

W oświadczeniu opublikowanym przez autora na oficjalnej stronie internetowej czytamy, że „Księga Pyłu” nie będzie sequelem ani prequelem trylogii „Mroczne materie”, lecz… equelem, czyli odrębną historią rozgrywającą się „obok”, która zacznie się na 10 lat przed „Złotym kompasem”, a zakończy 10 lat po „Bursztynowej lunecie”. Wiemy na pewno, że w centrum wydarzeń ponownie pojawi się Lyra Złotousta. „Pierwszy i drugi tom obejmą dwa momenty z życia Lyry ? początek jej historii, a także powrót do niej po 20 latach” ? wyjaśnił Pullman. „To zupełnie inna historia, ale znajdą się w niej miejsca, które czytelnicy 'Mrocznych materii’ rozpoznają, oraz bohaterowie, których spotkali już wcześniej”. Oczywiście możemy również liczyć na nowe postacie, włączając w to zwykłego chłopca (na którego uważni czytelnicy mogli już natrafić wcześniej). Wraz z Lyrą zostanie on wciągnięty w nieprawdopodobną przygodę, która zaprowadzi go do zupełnie nowego świata.

Premiera pierwszej części nowej trylogii zapowiedziana jest na 17 października 2017 roku. Na kolejne odsłony serii czytelnicy najwyraźniej nie będą musieli długo czekać, ponieważ Pullman ukończył już drugi tom i aktualnie pracuje nad trzecim.

Na oryginalną trylogię „Mroczne materie” składają się powieści: „Złoty kompas” (inny tytuł: „Zorza północna”), „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Wszystkie tytuły ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Albatros. Seria została przetłumaczona na 40 języków i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 17,5 miliona egzemplarzy. Na podstawie pierwszej części w 2007 roku zrealizowano amerykańsko-brytyjski film fantasy w reżyserii Chrisa Weitza. W rolach głównych w ekranizacji wystąpili Nicole Kidman, Daniel Craig oraz Dakota Blue Richards.

Gwoli ścisłości warto dodać, że Pullman dwukrotnie wrócił do świata „Mrocznych materii”, publikując dwie nowele: „Oksford Lyry” (w której śledzimy losy 15-letniej Lyry w dwa lata po wydarzeniach opisanych w „Bursztynowej lunecie”) oraz „Pewnego razu na północy” (która stanowi wprowadzenie do „Mrocznych materii”).

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy