Peter Handke: Nagroda Nobla w dziedzinie literatury powinna zostać w końcu zlikwidowana

2 listopada 2014

handke-krytykuje-nobla
Jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy austriackich, Peter Handke, uważa, że nagroda Nobla w dziedzinie literatury „powinna zostać w końcu zlikwidowana”. Według niego daje ona literaturze jedynie chwilę uwagi i sześć stron w gazecie, jednak do czytania nie wnosi nic.

Wprawdzie w wywiadzie udzielonym niemieckiej gazecie ?Die Presse? Handke przyznał, że jest pełen uznania dla tegorocznego noblisty, Patricka Modiano, nazywając go „niezwykłym pisarzem”, który jest autorem „unikalnych dzieł”, to jednak o samej nagrodzie ma dużo gorsze zdanie, twierdząc, że przynosi ona literaturze „fałszywą kanonizację” .

Warto zauważyć, że Handke co roku wymieniany jest przez bukmacherów wśród potencjalnych autorów, którzy mogą otrzymać laur przyznawany przez Szwedzką Akademię. Znając jednak poglądy autora, należy oczekiwać, że nawet gdyby zdecydowano się przyznać mu Nobla, Handke prawdopodobnie by go nie przyjął. To nie pierwszy raz, kiedy zdarzyło mu się zabrać głos w sprawie nagrody. W maju tego roku w wywiadzie dla ?Nouvel Observateur? powiedział, że Nobel dla pisarzy to farsa i jedyny, jaki powinien pozostać, to ten przyznawany naukowcom.

[am]
fot. Mkleine/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy