Oryginalny projekt okładki komiksu „Kapitan Kloss” sprzedany za ponad 17 tysięcy zł

23 maja 2014

kapitan-kloss-sprzedany
Polscy kolekcjonerzy i inwestorzy zaczynają dostrzegać rynkowy potencjał, jaki drzemie w sztuce komiksowej. Dowodem tego może być chociażby ostatnia Aukcja Komiksu i Ilustracji w domu aukcyjnym DESA Unicum, która przyniosła obrót w wysokości ponad 320 tysięcy złotych. Najwyższy wynik uzyskał projekt okładki komiksowej do szwedzkiego wydania „Kapitana Klossa” autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego.

Najdrożej wylicytowana pozycja została sprzedana za kwotę 17 250 złotych (wliczając opłaty aukcyjne). Jest to pochodzący z 1973 roku projekt okładki do trzynastej części komiksowej serii o przygodach Kapitana Klossa pt. „Podwójny Nelson”. Cena wywoławcza okładki wynosiła 6 000 złotych. Wynik końcowy zaskoczył chyba nawet samych ekspertów, którzy szacowali, że sprzedaż zamknie się w widełkach od 8 000 do 10 000 złotych. Ukazująca się w latach 1971-1973 seria komiksowa „Kapitan Kloss” oparta została na telewizyjnym pierwowzorze i napisana przez scenarzystów serialu ? Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana, skrywających się pod pseudonimem Andrzej Zbych. W drodze konkursu wyłoniono ilustratora Mieczysława Wiśniewskiego, który przygotował plansze do tego kultowego komiksu, wykorzystując twarz głównego bohatera grającego w serialu ? Stanisława Mikulskiego. „Kapitan Kloss” cieszył się również powodzeniem poza granicami naszego kraju (komiks ukazywał się m.in. w Czechach i Szwecji).

Na drugim miejscu podczas aukcji znalazły się plansze autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego do komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, które na rynku pojawiły się po raz pierwszy. Za jedną z nich, planszę nr 3 z „Księgi VI – Tytus olimpijczykiem”, nowy nabywca zapłacił 10 350 złotych. Za kolejne plansze z tej księgi ? z numerami 33 i 39 ? po 9 775 złotych. Taką samą cenę uzyskała ilustracja Papcia Chmiela ukazująca Profesora Talenta i jego szalone pojazdy.

W sumie podczas aukcji zostało sprzedane 74% oferty za łączną kwotę 321 540 złotych. Jest to suma o ponad 70 tysięcy wyższa od tej, jaką udało się uzyskać podczas pierwszej aukcji w lutym tego roku.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy