banner ad

Opowieść o córce Jamesa Joyce?a pierwszym komiksem, który zdobył Costa Book Award

5 stycznia 2013


„Oczko w głowie” małżeństwa Mary M. i Bryana Talbotów zostało pierwszym komiksem, który zdobył Costa Book Award w ponad czterdziestoletniej historii tej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej.

Album zwyciężył w kategorii „biografia”. Jury doceniło talent, z jakim Talbotowie przekroczyli swoim dziełem granice pomiędzy literaturą a grafiką.

O nagrodzie autorzy dowiedzieli się już kilka tygodni temu. „Naprawdę trudno było nam utrzymać to w milczeniu” ? powiedziała Mary M. Talbot w rozmowie z „The Guardian”. „Byliśmy zdumieni. Samo umieszczenie na liście nominowanych było niesamowite, a usłyszeć, że wygraliśmy – wręcz szokujące.” Razem z mężem uważają, że jest to dobra wiadomość dla całego środowiska komiksowego. „Powieści graficzne stają się coraz częściej akceptowane jako pełnoprawna forma sztuki” ? dodał Bryan. „Żyjemy w złotym wieku powieści graficznych. Obecnie rysowanych jest coraz więcej i coraz lepszych komiksów niż kiedykolwiek w historii tego medium. Istnieje ogromny zakres stylów rysowania, gatunków i tematyki.

„Oczko w głowie” opowiada o tragicznym życiu córki Jamesa Joyce?a Lucii, która większość życia spędziła w szpitalach psychiatrycznych. Lucia Joyce zapowiadała się na świetną tancerkę, ćwiczyła nawet pod okiem Isadory Duncan, jednak około 1930 roku pojawiły się u niej pierwsze oznaki choroby psychicznej. W tym samym czasie nawiązała romans z Samuelem Beckettem, który zerwał z nią z powodu jej narastających problemów psychicznych. W 1934 roku Lucia została pacjentką Carla Junga, który postawił diagnozę – schizofrenia.

Komiks autorstwa małżeństwa Talbotów nie jest jednak zwykłą biografią. Opowieść o Lucii przeplata się z historią o skomplikowanej relacji Mary M. Talbot ze swoim ojcem Jamesem Athertonem, wybitnym badaczem twórczości Joyce?a.

„Oczko w głowie” to kolejny już komiks, który zdobył prestiżowe wyróżnienie, przyznawane zazwyczaj książkom. Wcześniej w podobny sposób nagrodzono m.in. „Mausa” Spiegelmana (Pulitzer), „Jimmy Corrigan – The Smartest Kid on Earth” Ware?a (Guardian) i „Sandmana” Neila Gaimana (World Fantasy Award).

Zgodnie z zapowiedziami „Oczko w głowie” ma się ukazać na polskim rynku księgarskim we wrześniu 2013 roku nakładem nowego Wydawnictwa Komiksowego.

Oprócz małżeństwa Talbotów tegoroczne nagrody Costa Book Awards trafiły do Hilary Mantel za „Na szafocie” (najlepsza powieść), córki Ericha Segala Francesci za „The Innocents” (debiutancka powieść), Sally Gardnem za „Maggot Moon” (książka dla dzieci) i Kathleen Jamie za tomik „The Overhaul” (poezja).

Costa Books Awards to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w Wielkiej Brytanii, znane wcześniej pod nazwą Whitbread Book Award. Nagrody przyznawane są dwuetapowo. Najpierw wybierani są zwycięzcy pięciu kategorii – laureaci w każdej z nich otrzymują po 5 tysięcy funtów. Później, pod koniec stycznia, spośród nich ogłoszona zostanie Książka Roku, której autor otrzyma 30 tysięcy funtów.

Poniżej możecie zobaczyć jedną z plansz komiksu „Oczko w głowie” autorstwa Mary M. i Bryana Talbotów:

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy